banner-mate-9Krajina vychádzajúceho slnka je známa aj svojou technologickou vyspelosťou, ktorá však v istých oblastiach ešte zaostáva. To sa má v blízkej budúcnosti zmeniť, pretože v Japonsku plánujú vyrobiť nový najvýkonnejší superpočítač.

Aktuálnym lídrom medzi superpočítačmi sveta je čínsky „Sunway TaihuLight“ s výpočtovou silou až 93 petaflopov, ktorého hneď na druhom mieste nasleduje „Tianhe-2“ s 34 petaflopmi. Pre porovnanie, priemerný počítač vybavený Intel Core i7 procesorom má výpočtovú silu 7 gigaflopov. Aj keď majú Japonci v zozname top 500 najsilnejších počítačov sveta až 4 svoje superpočítače, stále však zaostávajú za USA či Čínou. Ich momentálne najsilnejšie zariadenie má výpočtovú silu „len“ 13,5 petaflopov. Preto sa rozhodli, že postavia počítač, ktorý svojou silou schová do vrecka aj tých najlepších. Táto novinka má uzrieť svetlo sveta už v budúcom roku a celý projekt bude stáť 163 miliónov eur. Vysoká cena nie je ničím nezvyčajným pri zariadení, ktorého výpočtová sila bude dosahovať neuveriteľných 130 petaflopov, čím sa zaradí na prvú priečku vo svojom špeciálnom segmente.

supercomputer-ibm

Superpočítač Blue Gene od IBM

Predpokladá sa, že rovnako ako 498 z 500 superpočítačov sveta, aj tento pobeží na operačnom systéme Linux. Zatiaľ však nie je známe, kto túto „beštiu“ zostrojí, nakoľko verejná súťaž bude uzatvorená až 8. decembra. K významu projektu sa vyjadril aj generálny riaditeľ Národného inštitútu pre pokročilý priemyselný výskum a technológie, Satoshi Sekiguchi: „Pokiaľ je nám známe, zatiaľ neexistuje rýchlejší superpočítač ako ten, s ktorým prídeme v budúcom roku.“

top5-2016

TOP 5 superpočítačov za rok 2016

ABCI (AI Bridging Cloud Infrastructure) je názov tohto superpočítača, ktorý sa bude účastniť výpočtov aj na poli umelej inteligencie a taktiež bude slúžiť k inovácii služieb aplikácií v medicíne či automatizácii. Po predstavení novinky tak Japonci budú oslobodení od využívania služieb Googlu či Microsoftu a ABCI budú prenajímať aj iným spoločnostiam za „menší“ poplatok. Výkon japonského superpočítača je naozaj ohromujúci, no prvenstvo by si Japonci nemuseli udržať dlho v prípade, že sa Čína rozhodne konkurenciu poraziť niečím ešte výkonnejším.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP