Spoločnosť Hypergiant Industries predstavuje svoj nový bioreaktor, s ktorým plánuje pomôcť svetu s klimatickými zmenami. Dokáže totižto efektívne spracovať oxid uhličitý z atmosféry.

Nový prototyp bioreaktora, na ktorý upozornil portál Futurism, prináša veľký prísľub do budúcnosti. Na svedomí ho má startup Hypergiant Industries, ktorý tvrdí, že dokáže z atmosféry vysať toľko oxidu uhličitého ako zhruba jeden aker (~ 4 000 m2) lesa. Eos Bioreaktor sa tak môže v budúcnosti stať potencionálnou zbraňou veľkých miest v boji s oxidom uhličitým.

Efektívny ako 400 stromov

Eos Bioreaktor je aktuálne v štádiu prototypu a bol vytvorený aj za pomoci umelej inteligencie. Vo svojom tele s objemom približne 1,7 m3 uchováva riasy. Po uvedení do prevádzky je tak schopný z ovzdušia a životného prostredia vysať toľko oxidu uhličitého ako približne 400 stromov. Doposiaľ sa nikomu nepodarilo vyrobiť takto efektívny bioreaktor.

Bioreaktor od spoločnosti Hypergiant Industries za pomoci rias využíva biologický prístup k sekvestrácii uhlíka. Tento prístup k odsávaniu oxidu uhličitého už stihol byť testovaný aj na Medzinárodnej vesmírnej stanici, kde riasy dopomohli k eliminácii oxidu uhličitého.

Celý systém funguje tak, že reaktor nasaje vzduch z prostredia, prípadne rovno zo zdroja výfukových plynov. Ten pokračuje do hlavnej nádrže, kde sa cez bubliny rozptýli do vody, v ktorej sú uložené riasy. Riasy pre svoje fungovanie potrebujú CO2 a svetlo. V tomto prípade zdrojom svetla môže byť Slnko alebo umelé svetlo.

Voda a rasy sú následne prečerpávané cez sériu trubíc, aby sa maximalizovala ich expozícia svetelným zdrojom, ktoré sú uložené vo vnútri reaktora. Keďže riasy spotrebúvajú CO2, produkujú biomasu, ktorú je možné zozbierať a ďalej spracovať. Táto biomasa je tak vhodná na výrobu paliva, olejov, vysokoteínových potravín bohatých na živiny, hnojív, plastov či kozmetiky. Zber biomasy a produkciu rias má na starosti samostatný systém, ktorý je riadený výhradne umelou inteligenciou.

Eos Bioreaktor nebude žiadny tajným projektom

Hovorca spoločnosti pre portál Futurism navyše potvrdil, že Hypergiant Industries plánuje zverejniť plány svojho systému, aby ľudia mohli prísť s novými verziami a nápadmi, ktoré by ho mohli ľahšie implementovať do domov alebo kancelárskych budov. Spoločnosť tak preukazuje skutočnú snahu spraviť niečo dobré pre našu planétu. Pre naše dobro dúfajme, že tento projekt bude úspešný.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP