banner-mi-notebook-air-13Osobné počítače zaznamenali za posledných dvadsať rokov neuveriteľný pokrok. Neforemné veľké krabice s takmer nulovou porciou výkonu či obrovské a nepekné CRT monitory nahradili tenučké multifunkčné prístroje, ktoré sa často dokážu vpratať aj do bežného ruksaku. Veľké pokroky však so sebou prinášajú jeden neveselý faktor, ktorým je cena.

Tá sa pomaly približuje k závratným výškam, čo sa nám dokonale potvrdilo minulý týždeň. Spoločnosti, ktoré definovali pojem osobný počítač, totižto predstavili svoj aktuálny pohľad na to, ako by mala vyzerať budúcnosť tohto veľmi žiadaného a využívaného druhu elektroniky. Hoci nedávno predstavené novinky od najpovolanejších spoločností v odbore dokážu zaujať novými zaujímavými funkciami a poriadnym výkonom, ktorý sa ukrýva v nádhernej tenkej konštrukcii, tak sa zároveň stávajú pre bežného smrteľníka nedostupnými. Tieto novinky sú jednoducho príliš finančne náročné, a tak si ich môže dovoliť len veľmi malé percento populácie.

Mi Notebook Air 13 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

surface-studio-pen

Skúsme tak na chvíľku odložiť bokom nádherné displeje s vysokým rozlíšením, perfektne spracovaný dizajn hliníkových konštrukcií alebo už spomínané inovatívne funkcie, ktorými Surface Studio PC a MacBook Pro nepochybne disponujú, a zamerajme svoju pozornosť len a len na ich cenu. Najnovšie stelesnenie ideálneho osobného počítača od Redmondskej spoločnosti, Surface Studio PC, sa predáva od astronomicky vysokej čiastky 2700 €. Reč je samozrejme o základnej verzii a ak by ste mali záujem o verziu najvýkonnejšiu, tak by ste si museli pripraviť o ďalších 1080 € viac. Aktualizácie sa dočkal aj výkonný laptop Surface Book, ktorého základná verzia stojí enormných 2160 €, pričom verzia s lepšími parametrami stojí približne 2980 €.

TIP: Microsoft predstavil Surface Studio PC, ktorý má najtenší monitor na svete a nadupanú výbavu

macbook-pro-touchbar

Konkurencia s logom nahryznutého jablka vás rovnako vyjde veľmi draho. Nový MacBook Pro je dostupný vo viacerých konfiguráciách, pričom tá najmenej vybavená ma cenovku 1350 €. Táto verzia však postráda inovatívny touch bar s OLED displejom a v prípade, že by ste túto novú funkciu chceli vo svojom MacBooku využívať, tak si musíte našetriť o 270 € viac, konkrétne 1620 €. Ak sa vám navyše 13-palcový displej máli a radšej by ste siahli po 15-palcovej verzii, tak vedzte, že vo vašej peňaženke musíte mať pripravených aspoň 2160 €. V prípade, že už ozaj neviete čo s peniazmi, tak vás zaujme najvyššia konfigurácia 15-palcového MacBooku Pro, ktorá stojí neuveriteľných 3870 €.

macbook-pro-13-verzia-bez-touchbaru

TIP: Apple predstavil nový Macbook Pro

Čo však stojí za týmito extrémne vysoko nastavenými cenami? Tieto dve gigantické spoločnosti si totižto uvedomili, že ľudia už nie sú viac nútení kupovať nové počítače tak často ako tomu bolo kedysi. Vývoj nových a lepších technológií sa postupne spomaľuje a drvivá väčšina používateľov sa dokáže uspokojiť s výkonom, ktorý im ponúka ich súčasný počítač. Kvôli tomuto faktu začala postupne rásť cena ponúkaných produktov od Apple, ku ktorej sa nedávno pridal aj Microsoft. Títo giganti si totižto uvedomili, že ak nedokážu predať veľký počet zariadení za relatívne málo peňazí, tak musia predať síce menší počet zariadení, no za omnoho vyššie obstarávacie náklady, aby sa dosiahlo podobného výsledku ako v minulosti.

dsc_0015

Xiaomi Mi Notebook Air 13,3

K tomuto všetkému sa navyše v súčasnosti pridáva aj naozaj vysoký výpočtový výkon smartfónov, ktoré sa už dávno dokážu rovnať priemernému osobnému počítaču. Jednoducho, ak chcú spoločnosti dosiahnuť svoj cieľ, ktorým je maximalizácia zisku, tak sa podobnému zdraženiu produktov určite nevyhnú. Našťastie, stále tu máme riešenia od čínskych výrobcov, ktorý celkom iste nezaváhajú a využijú voľný priestor na trhu. Príkladom môže byť elegantný a zároveň výkonný notebook Xiaomi Mi Air, ktorý až na pár inovácií ponúka všetko to, čo vyššie zmienená predražená konkurencia, no stojí o stovky eur menej. Hoci je veľmi náročné a trúfalé predpovedať budúcnosť osobných počítačov, je nutné poznamenať, že ak budú naďalej svetoví giganti ponúkať predražené produkty, ľudia sa budú musieť obhliadať po niečom menej finančne náročnejšom.

TIP: Exkluzívne: Historicky prvý notebook od Xiaomi, Mi Notebook Air 13, máme v redakcii.

dsc_0012

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom