banner-mi-notebook-air-12
Americký technologický gigant je známy produkciou len tých najprémiovejších zariadení, ktoré si držia istú kvalitu. Držia si však aj prémiové ceny a v prípade čerstvo predstavených Macbook Pro notebook to nie je inak. Apple však prišiel aj s jednou obrovskou inováciou. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Technologický gigant s logom nahryznutého jablka oslávil 25. výročie svojho prvého notebooku (Apple Powerbook) vo veľkom štýle. Na počesť tohto už historického kusu techniky gigant z Cupertina usporiadal tlačovú konferenciu, kde ukázal svoje najnovšie inovácie v oblasti notebookov. Výsledkom je úplne nová rada obľúbených Apple Macbook Pro zariadení, ktoré prichádzajú s obrovskými zmenami. Celkovo nám Apple ukázal tri nové modely Macbooku Pro – dva 13-palcové varianty a jeden 15-palcový. Jednotlivé verzie sa líšia ako cenou, tak aj výbavou.

Dotykový OLED panel ako najväčšia inovácia

apple-macbook-pro-touch-bar

Apple MacBook Pro môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Jednou z najväčších inovácií tohtoročných Macbookov Pro je jednoznačne nový dotykový OLED panel, ktorý je súčasťou klávesnice. Apple ho nazýva „Touch Bar“, pričom okrem rozšírenej funkcionality slúži aj ako náhrada za funkčné tlačidlá (ESC, F1-F12…). Zobrazovaný obsah a možnosti sa na paneli automaticky prispôsobujú aktuálne otvorenému programu. Ak používate prehliadač Safari, na dotykovom paneli sa zobrazia skratky, nastaviť si taktiež môžete hlasitosť médií či jas. Výborná je aj funkcia prechádzania medzi fotografiami v prípade galérie. Pomocou Touch Baru však môžete aj upravovať fotografie, napríklad aplikovať filtre, vybrať funkciu pre orezanie či otočenie fotografií. Odosielanie smajlíkov v konverzácii s priateľmi nebolo nikdy jednoduchšie. Funkcionalitu nového Touch Baru najlepšie popisuje video nižšie.

Apple dáva možnosť používateľom prispôsobiť si rozloženie jednotlivých ovládacích prvkov. Novinkou v prípade Macbookov Pro je aj snímač odtlačkov prstov TouchID integrovaný priamo do tohto dotykového panelu, ktorý umožňuje ako zabezpečenie vášho notebooku, tak aj nákupy. Touch Bar prichádza aj s podporou aplikácií tretích strán, ako napríklad Adobe Photoshop, Microsoft Office a ďalšími. Apple k Touch Baru taktiež dodáva Xcode softvér, pomocou ktorého si môžu aj ostatní vývojári softvéru spraviť svoju aplikáciu kompatibilnou s týmto inovatívnym panelom.

103-percentný nárast grafického výkonu

Aj keď sú najnovšie Macbooky Pro ešte tenšie ako jeho predchodcovia, prinášajú vyšší výkon. 13″ verzie sú hrubé len 14,9 mm, pričom ich hmotnosť sa zastavila na 1,37 kg. Väčšia, 15-palcová verzia má v páse 15,5 mm a na váhe ukazuje 1,83 kg. Všetky verzie potom prichádzajú s dvakrát väčším touchpadom ako predchodcovia a úpravy sa diali aj pri klávesnici, ktorá je teraz tenšia. Nechýbajú ani známe Retina displeje, ktoré v prípade 13-palcových verzií dostali rozlíšenie 2560 x 1600 pixelov, kým 15-palcová verzia disponuje vyšším rozlíšením 2880 x 1800 pixelov. Obrazovky sa pýšia hustotou pixelov nad 220 ppi, maximálnym jasom až 500 nitov i širokým farebným gamutom.

apple-macbook-pro-vykon-2

Konfigurácie hardvéru sú pri najnovších Macbookoch Pro rôznorodé. Kompletný prehľad špecifikácií nájdete v tabuľke nižšie.

13″ verzia bez Touch Bar 13″ verzia s Touch Bar 15″ verzia
Procesor Intel Core i5 2.0 GHz/ i7 2.4 GHz Intel Core i5 2.9 GHz/ i5 3.1 GHz / i7 3.3 GHz Intel Core i7 2.6 GHz/ i7 2.9 GHz
RAM 8 GB / 16 GB 8 GB / 16 GB 16 GB
Pamäť (SSD) 256 GB / 512 GB / 1 TB 256 GB / 512 GB / 1 TB 256 GB / 512 GB / 1 TB / 2 TB
Grafika Intel Iris Graphics 540 Intel Iris Graphics 550 Radeon Pro 450 / 455 / 460

Takto berie navýšenie výkonu nových Macbook samotný Apple:

10-hodinová výdrž batérie a okresaná konektivita

Apple pri najnovších Macbookoch Pro sľubuje 10-hodinovú výdrž batérie pri prehliadaní webu a prezeraní videí. Zabudovaná Li-Po batéria 15-palcovej verzie má 76.0 Wh a dobíjaná je 87W adaptérom, ktorý sa pripája prostredníctvom USB Type-C konektora.

apple-macbook-pro-konektory

Už sme si zvykli, že čím tenšie notebooky sú, tým viac strácajú na konektoroch. To isté platí aj pre tohtoročné Apple Macbook Pro laptopy, ktoré ponúkajú len 2 (13″ verzia bez Touch Bar) alebo 4 Thunderbolt 3 (USB Type-C) konektory s podporou DisplayPort, Thunderbolt a USB 3.1 druhej generácie. Opäť si teda v taške budete musieť nájsť miesto aj pre adaptér. Úsmevné je aj to, že nový kábel budete potrebovať aj v prípade pripojenia vášho iPhone smartfónu k novým Macbookom.

Nie je pre každého

apple-macbook-pro-6

Produktové portfólio spoločnosti Apple tvoria len prémiové zariadenia, ktoré si nemôže dovoliť hocikto. Iné to nie je ani pri tohtoročných vlajkových modeloch Macbookov Pro. Cena najlacnejšej 13-palcovej verzia bez Touch Baru začína na 1499 amerických dolároch, veľkostne rovnaká verzia s Touch Barom atakuje hranicu 1800 dolárov a 15″ variant stojí v základe 2399 $. Jeho cena dokáže narásť až na mastných 4299 $ pri konfigurácii s TOP špecifikáciami ako Core i7 procesor s taktom 2.9 GHz, 2 TB SSD, 16 GB RAM a grafickou kartou Radeon Pro 460 so 4 GB pamäťou.

apple-macbook-pro-2

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
64%
Páči sa mi to
12%
Chcem to
8%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
4%
Neznášam to
12%
O autorovi
Kristián Hrušovský
Zakladateľ portálu FonTech.sk, milovník IT, smartfónov a kvalitnej hudby. Nepohrdnem ani kvalitnou turistikou na horskom bicykli či dobrým jedlom. Kontaktovať ma môžete na [email protected]