To, že globálne otepľovanie spôsobuje topenie ľadovcov v arktických a antarktických oblastiach, je už všeobecne známe. Nové fotografie od NASA však ukazujú, ako rýchlo sa tieto ľadovce topia, informuje portál ScienceAlert.

Priemerná teplota vo vnútrozemskej oblasti Antarktídy dosahuje -57 stupňov Celzia, zatiaľ čo na pobrežiach sa teplota pohybuje na hranici -10 stupňov Celzia. Najvyššie teploty sa výskumníkom podarili namerať na Antarktickom poloostrove, kde sa nachádza základňa Esperanza.

Antarktický poloostrov je najsevernejšie miesto kontinentu, čo znamená, že sa tiež nachádza najbližšie k rovníku a kvôli tomu sú teploty na tomto poloostrove rádovo vyššie, ako v okolí pólu. 6. februára bola v tejto oblasti nameraná doposiaľ najvyššia teplota, ktorá sa vyšplhala až na neuveriteľných 18,3 stupňa Celzia, čím prekonala dlhoročný rekord z 24. marca 2015 o 0,8 stupňa.

NASA

Ako informuje portál CBSnews, tieto rekordné teploty sa negatívne podpísali aj na snehovej a ľadovej pokrývke v oblasti, ktorá sa v uplynulých dňoch topili rapídnym tempom. Fotografie Orlieho ostrova zachytené agentúrou NASA zobrazujú rovnakú oblasť, prvý záber bol zhotovený 4. februára, ten druhý o 9 dní neskôr, teda 13. februára.

Ako môžeš na záberoch vidieť, sneh a ľad na pobreží ostrova sa kompletne roztopil, zatiaľ čo v strednej časti začali vznikať „jazierka“ z roztopeného snehu. Geológ Mauri Pelto tvrdí, že takéto správanie počasia je typické pre oblasti Grónska a Aljašky, nie však na Antarktíde. Aj napriek tomu sa s extrémnymi výkyvmi počasia stretávajú na južnom póle čoraz častejšie.

Podľa Mauriho však nie je najväčším problémom extrémne vysoká teplota, ktorá bola vo februári nameraná v tejto oblasti. Väčšie vrásky na čele mu spôsobuje fakt, že obdobia, kedy dosahujú teploty vysoké hodnoty, prichádzajú stále v čoraz častejších intervaloch. Extrémne teplé boli aj mesiace november a január. Dlhodobo vyššia teplota je tak podľa neho oveľa horšia, ako jednorázový extrémny výkyv.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom