Elektrické akumulátory sa v posledných rokoch stali jednou z tých najdôležitejších technológií, ktoré ľudstvo potrebuje počas svojho prechodu na obnoviteľné zdroje a udržateľný rozvoj. Aj keď je ich výroba pomerne náročná, prinášajú množstvo možností a aj ich nevýhody sa zrejme podarí vyriešiť.

Ako totiž informuje portál Interesting Engineering, americká spoločnosť EnerVenue prichádza s inovatívnymi batériami na elektrickú energiu, ktoré majú vydržať až 30 rokov a prinesú aj vyššiu bezpečnosť. Využívajú pritom technológiu, ktorá vznikla vďaka vesmírnemu výskumu a má za sebou desaťročia úspešnej a spoľahlivej prevádzky.

Využíva ich ISS

Namiesto veľkých a ťažkých batérií využíva spoločnosť EnerVenue špeciálne nádoby s nikel-vodíkovou technológiou, ktorú používa ako Medzinárodná vesmírna stanica, tak aj Hubblov vesmírny ďalekohľad. Ich výroba bola doteraz oveľa drahšia, avšak firma technológiu adaptovala natoľko, aby sa tejto prekážky zbavila. Využíva tak oveľa menej vzácnych materiálov, vďaka čomu bude znížený aj dopad na životné prostredie.

EnerVenue

Výhodou tejto technológie je, že odoláva extrémnym podmienkam a výkyvom teploty, čo môže byť výhodou aj na Zemi. Takéto batérie je možné takmer kompletne recyklovať a nevytvárajú toxický odpad, pričom sú bezpečné aj z hľadiska potenciálneho požiaru.

EnerVenue prišla s metódou výroby kov-vodíkových batérií lacnejšie a vo veľkom množstve, vďaka čomu je možné ich použiť v priemysle či v energetickej infraštruktúre. Firma však očakáva, že bude možné túto technológiu nakoniec implementovať aj v domácnostiach, čím bude možné oveľa jednoduchšie, bezpečnejšie a potenciálne aj lacnejšie uložiť elektrickú energiu napríklad z fotovoltických panelov.

Intenzívny vývoj

Vďaka prudkému nárastu záujmu o elektromobilitu a obnoviteľné zdroje elektrickej energie prechádzajú batérie na jej ukladanie intenzívnym vývojom, čoho výsledkom sú neustále nové technológie a metódy ich využívania. Cieľom je nielen zvyšovanie energetickej hustoty, ale tiež bezpečnosti či životnosti podobne, ako sa o to snaží EnerVenue.

Má to háčik

S energetickou hustotou sa firma veľmi nechváli a je preto vhodné predpokladať, že pre dosiahnutie rovnakej energetickej kapacity je nutné použiť oveľa väčší objem takýchto batérií ako v prípade klasických lítium-iónových akumulátorov. Je tak síce možné ich využiť v mnohých oblastiach vrátane energetiky, nie však v autodoprave, kde potrebujú elektromobily nielen čo najľahšie, ale tiež najmenšie možné batérie.

EnerVenue

Keďže sú však nádoby týchto batérií pomerne malé a nesmierne bezpečné, je možné ich v malých množstvách umiestniť v budovách na miesta, ktoré nie sú nijak využité. V konečnom dôsledku tak môžu v takýchto prípadoch poskytnúť ešte väčšiu kapacitu a zabrať menej priestoru, než lítium-iónové batérie, ktoré sa na ukladanie energie používajú.

Okrem energetickej hustoty je ďalšou nevýhodou aj o niečo vyššie samostatné vybíjanie, ktoré opäť nie je tak vážnym problémom pri stacionárnom využití, obzvlášť za predpokladu vyššej bezpečnosti a životnosti.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP