Google je bez akýchkoľvek pochybností najrozšírenejším a pravdepodobne tiež najobľúbenejším vyhľadávacím nástrojom. Jeho odhadovaný podiel medzi vyhľadávačmi tvorí viac ako 90 %. V mobilných telefónoch s Androidom už akosi automaticky očakávame predinštalované služby práve od Googlu. Avšak v Turecku to už nebude také samozrejmé – novým Android smartfónom prestanú platiť licencie. Ak si teda napríklad na dovolenke v Turecku kúpiš nový smartfón s Androidom, produkty a služby od Googlu v ňom pravdepodobne nenájdeš, informuje The Verge.

Situácia sa vyhrotila po niečo vyše roku odvtedy, ako Google dostal od tureckého protimonopolného úradu pokutu vo výške 93 miliónov lír (viac ako 14 miliónov eur) za porušenie zákonom stanovených obmedzení. Hoci Google na pokutu odvtedy reagoval viacerými zmenami a dohodami so svojimi zmluvnými partnermi, úradu to nestačilo. Úradníci vraj neboli spokojní s tým, že v systéme nie je možnosť zmeny predvoleného prehliadača.

V oficiálnom vyhlásení spoločnosť Google uviedla, že obchodní partneri boli oboznámení s tým, že na nové Android smartfóny pre turecký trh nedostanú licenciu. V praxi to znamená, že Turci cez svoje novo zakúpené smartfóny nebudú môcť používať nijaké služby od Googlu – Gmail, YouTube, Mapy a ani Obchod Play. Google však potvrdil, že zákaz sa netýka existujúcich smartfónov a iných zariadení, ktoré využívajú služby tohto giganta. Pre ne sa totiž zatiaľ nič nemení.

Screenshot/Youtube

„Existujúce zariadenia a aplikácie na nich budú samozrejme fungovať tak ako doteraz, budú im poskytnuté tiež aj oficiálne aktualizácie.“ uisťuje spoločnosť Google vo vyhlásení. Ostatné produkty a služby zostanú nedotknuté a budú aj naďalej fungovať bezo zmien.“

Spoločnosť Google uviedla, že na riešení situácie v súčasnosti pracuje s tureckými úradmi v krajine. „Chápeme, že toto obmedzenie robí mnoho problémov nielen pre spotrebiteľov, ale aj pre výrobcov, vývojárov aplikácií a operátorov v Turecku. Očakávame, že situácia sa čoskoro vyrieši.“ informovala spoločnosť. Turecké úrady pôvodne začali vyšetrovanie spoločnosti Google už v roku 2017 po tom, čo konkurenčná spoločnosť Yandex na Google podala sťažnosť. Po ukončení vyšetrovania udelil regulačný úrad spoločnosti Google v septembri 2018 spomínanú pokutu a dal jej šesť mesiacov na vyriešenie problémov.

Zmeny, ktoré urobila spoločnosť vo svojich zmluvách k augustu 2019 však tureckým úradom nestačili a až do vyriešenia týchto problémov uložili Googlu pokutu vo výške 0,05 percenta denných príjmov. V roku 2016 spoločnosť Google za deň zarobila v priemere viac ako 50 miliónov eur, čo pri tejto pokute pre tureckú ekonomiku znamená 25 – 30 tisíc eur navyše každý deň.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom