Téma novej továrne Gigafactory na istý čas utíchla, no ruské média ju znova privádzajú k životu. Ako informuje portál InsideEVs, Rusi potvrdili, že nasledujúca továreň Tesly vyrastie u nich, no samotný Musk toto tvrdenie popiera.

Teda, popiera ako popiera. Správy z ruských médií o tom, že práve u nich má vyrásť nová továreň Gigafactory, zdieľal na svojom Twitteri aj známy fanúšik Tesly Ray4Tesla.

Na jeho príspevok reagoval aj samotný Musk, no svojou odpoveďou nás dostal do ešte nejasnejšej situácie. „Tesla sa ešte nerozhodla pre lokáciu svojej štvrtej Gigafactory,“ také je znenie Muskovej odpovede na Tweet, v ktorom sa píše, že štvrtá Gigafactory vyrastie v Rusku.

Musk totiž svojou odpoveďou priamo nevyvrátil pravdivosť tejto informácie. Pravdou teda zostáva, že Rusko je stále v hre o novú továreň Tesly, aj keď to podľa Muska ešte nie je definitívne.

Kandidátov je niekoľko

Riaditeľ najhodnotnejšej automobilky sveta ešte v máji navštívil Európu, aby sa na vlastné oči presvedčil, ako pokračuje výstavba prvej európskej továrne Gigafactory v Berlíne. Elon Musk však popri návšteve Nemecka zavítal na pár dní aj do Británie, čo vynorilo veľmi zaujímavú otázku týkajúcu sa možnosti výstavby novej továrne.

Krátka zastávka v britskom meste Luton nebola nijak medializovaná, no vďaka nástroju na sledovanie lietadiel sa podarilo zistiť, že Musk sa po ceste do Berlína na svojom lietadle Gulfstream G650 zastavil na dva dni práve tu.

TASR

Oficiálny dôvod tejto návštevy samozrejme známy nie je, no vďaka investigatíve zainteresovaných ľudí sa vynárajú možné odpovede a jednou z nich je aj výstavba novej továrne Gigafactory, ktorá by mohla vyrásť práve v Anglicku. Jeho šance ale znižuje vystúpenie krajiny z EÚ.

Musk nedávno prijal pozvanie na podujatie pre študentov v Rusku a reč sa pochopiteľne dostala aj k tomu, či niekedy v budúcnosti vyrastie továreň Gigafactory v tejto krajine.

Jednoznačného „áno“ alebo „nie“ na tému továrne v Rusku sa študenti nedočkali, no Musk povedal, že spoločnosť Tesla je veľmi blízko, aby s Ruskom nadviazala spoluprácu a podľa jeho slov by bola táto spolupráca určite skvelá.

Časový horizont „veľmi blízko“, ako to teda samotný Musk uviedol, je však veľmi široký. Tesla sa rozhodne bude usilovať, aby mala svoje továrne aj v iných častiach sveta, a teda potenciálne aj v Rusku.

Úprava redakcie

Elektromobilita v Rusku však nie je žiadne terno, podiel elektrických áut činí v krajine iba 0,2 %. Aj napriek tomu plánuje automobilka v blízkej budúcnosti v Rusku postaviť nabíjačky Supercharger až na piatich lokáciách.

Texas a Berlín stále nefungujú

Americká spoločnosť pôvodne plánovala začať s výrobou svojich elektromobilov v Grünheide, východne od nemeckej metropoly už v júli. Problémy pri získavaní oficiálnych povolení i niektoré právne otázky však projekt oddialili.

„Tešíme sa, že dostaneme súhlas na výrobu prvých automobilov, dúfajme, že možno v októbri, ak budeme mať šťastie,“ povedal Musk počas nedávnej návštevy Berlína.

TASR/AP

Podobne je na tom aj továreň Giga Texas, v ktorej taktiež automobilka finalizuje prípravy na spustenie výroby. Prvé kusy Tesly Model Y by mali z texaskej výrobnej linky zísť ešte tento rok.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú