Riaditeľ najhodnotnejšej automobilky sveta pred pár dňami navštívil Európu, aby sa na vlastné oči presvedčil, ako pokračuje výstavba prvej európskej továrne Gigafactory v Berlíne. Elon Musk však popri návšteve Nemecka zavítal na pár dní aj do Británie, čo vynorilo veľmi zaujímavú otázku týkajúcu sa možnosti výstavby novej továrne, informoval portál Teslarati.

Krátka zastávka v britskom meste Luton nebola nijak medializovaná, no vďaka nástroju na sledovanie lietadiel sa podarilo zistiť, že Musk sa po ceste do Berlína na svojom lietadle Gulfstream G650 zastavil na dva dni v Británii.

TASR/AP

Oficiálny dôvod tejto návštevy samozrejme známy nie je, no vďaka investigatíve zainteresovaných ľudí sa vynárajú možné odpovede a jednou z nich je aj výstavba novej továrne Gigafactory, ktorá by mala vyrásť práve v Anglicku.

Dopyt po elektromobiloch Tesla je v Európe vysoký a ešte stále rastie, ďalšia továreň by tak mohla zabezpečiť dostatočnú ponuku pre zákazníkov. Ako informuje Telegraph, v čase Muskovej návštevy dostali regionálne úrady v Teesside a West Midlands 48 hodín na prípravu pozemku o rozlohe 250 hektárov. Úrady však neboli informované, pre koho má byť tento pozemok určený.

Británia je v hľadáčiku už dlhšie

Britské Ministerstvo pre medzinárodný obchod ešte v máji minulého roka hľadalo pozemok s dostatočnou rozlohou pre umiestnenie nového závodu na výrobu elektrických vozidiel. Už vtedy sa začalo špekulovať, že do Británie má prísť americká Tesla.

Tesla

Začiatkom tohto roka dokonca britský minister zahraničných vecí Kwasi Kwarteng prejavil podporu pre potenciálnu továreň Tesla. Všetky tieto informácie sú však zatiaľ neoficiálne, Tesla a ani britská strana nepotvrdila plány na nákup pozemkov pre novú továreň.

Vylúčené nie je ani Rusko

Elon Musk nedávno prijal pozvanie na podujatie pre študentov v Rusku a reč sa pochopiteľne dostala aj k tomu, či niekedy v budúcnosti vyrastie továreň Gigafactory v tejto krajine.

Jednoznačného „áno“ alebo „nie“ na tému továrne v Rusku sa študenti nedočkali, no Musk povedal, že spoločnosť Tesla je veľmi blízko, aby s Ruskom nadviazala spoluprácu a podľa jeho slov by bola táto spolupráca určite skvelá, píše Bloomberg.

Časový horizont „veľmi blízko“, ako to teda samotný Musk uviedol, je však veľmi široký. Tesla sa rozhodne bude usilovať, aby mala svoje továrne aj v iných častiach sveta, a teda potenciálne aj v Rusku.

Tesla

Elektromobilita v Rusku navyše nie je žiadne terno, podiel elektrických áut činí v krajine iba 0,2 %. Aj napriek tomu plánuje automobilka v blízkej budúcnosti v Rusku postaviť nabíjačky Supercharger až na piatich lokáciách.

Výstavba Giga Berlín mešká

Doterajšie informácie, ktoré pred týždňom počas zverejňovania kvartálnych výsledkov potvrdil Elon Musk, naznačovali, že výroba v tejto továrni sa spustí už v júli tohto roka. Podľa správy nemeckého Automobilwoche ju však čaká oneskorenie až o šesť mesiacov, upozornil Electrek.

Gigafactory okrem Modelu Y prinesie do Európy aj výrobu nových batériových článkov Tesla 4680, pričom sa očakáva, že továreň bude dôležitou súčasťou ďalšieho rastu automobilky v nasledujúcich rokoch a pomôže urýchliť nástup elektrických vozidiel v Európe.

Tesla

Ešte začiatkom apríla sme informovali, že proces výstavby spomaľuje nekonečné schvaľovanie žiadostí a súhlasov nemeckými úradmi, ktoré výrazne kritizovala aj samotná automobilka.

Podľa zdrojov Automobilwoche, ktoré majú byť priamo z kruhov spoločnosti, viedlo spomalenie týchto regulačných schválení k oneskoreniu celého harmonogramu a Tesla začne v Gigafactory Berlín sériovo vyrábať až do konca januára 2022, šesť mesiacov po pôvodnom termíne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom