Automobilka Nissan neustále hľadá možnosti, ktorými by mohli elektromobily obohatiť náš svet. Prínos nulových emisií sa im zdá málo, preto Nissan predstavil koncept elektromobilu Re-Leaf, ultimátneho auta, ktoré dokáže svojou batériou niekoľko dní napájať celú domácnosť, píše Engadget.

Nissan Leaf poprvýkrát debutoval už v roku 2010 a od tej doby si najmä na východných trhoch získal množstvo fanúšikov. V podstate išlo vôbec o jeden z prvých sériovo vyrábaných elektromobilov, ktorý sa medzi nami drží až do dnes.

V Japonsku používajú záchranné zložky toto vozidlo už od roku 2011. Vďaka tomu, že sa jedná o elektromobil, môže Leaf s menšími úpravami skvele poslúžiť aj ako mobilný zdroj elektrickej energie. Týmito možnosťami sa zrejme inšpirovala aj samotná automobilka, ktorá nedávno predstavila koncept s názvom Re-Leaf.

Re-Leaf je jedno z tých vozidiel, ktoré by si určite rád vlastnil v prípade nejakej apokalypsy alebo v podstate aj v prípade akejkoľvek prírodnej katastrofy.

Nissan

Re-Leaf je totiž upravený Leaf priamo od Nissanu a jedná sa o naozaj ultimátny elektromobil. Jeho základ tvorí 62 kWh batéria a oproti bežnému Leafu je tento zvýšený, pričom jeho svetlá výška dosahuje 225 mm, píše InsideEVs.

Nissan

Prototyp je tiež rozšírený o 40 mm a má špeciálne upravené pneumatiky do náročného terénu, vďaka ktorým by mal zvládnuť aj jazdu po troskách.

Priestor za prednými sedadlami je tiež poriadne upravený. V kufri sa nachádza veľký monitor a počítač, aby mohli záchranné zložky v prípade potreby využívať moderné technológie.

Do vnútorného priestoru je ďalej možné uložiť rôzne elektrické náradia, ktoré sú v prípade potreby napájané elektrinou z Re-Leafu. Nissan uvádza, že napríklad elektrická zbíjačka spotrebuje za 24 hodín 36 kWh energie, v prípade 100 W LED svetla sa spotreba pohybuje na úrovni 2,4 kWh za deň. Priemernú domácnosť dokáže Re-Leaf plne napájať až 6 dní.

Uvidíme, možno sa jedného dňa tento koncept dostane aj do produkčnej fázy. Určite by sa po svete našli záchranné zložky, ktoré by takéto auto ocenili.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom