Automobilka Nissan neustále hľadá možnosti, ktorými by mohli elektromobily obohatiť náš svet. Prínos nulových emisií sa im zdá málo, preto Nissan predstavil koncept elektromobilu Re-Leaf, ultimátneho auta, ktoré dokáže svojou batériou niekoľko dní napájať celú domácnosť, píše Engadget.

Nissan Leaf poprvýkrát debutoval už v roku 2010 a od tej doby si najmä na východných trhoch získal množstvo fanúšikov. V podstate išlo vôbec o jeden z prvých sériovo vyrábaných elektromobilov, ktorý sa medzi nami drží až do dnes.

V Japonsku používajú záchranné zložky toto vozidlo už od roku 2011. Vďaka tomu, že sa jedná o elektromobil, môže Leaf s menšími úpravami skvele poslúžiť aj ako mobilný zdroj elektrickej energie. Týmito možnosťami sa zrejme inšpirovala aj samotná automobilka, ktorá nedávno predstavila koncept s názvom Re-Leaf.

Re-Leaf je jedno z tých vozidiel, ktoré by si určite rád vlastnil v prípade nejakej apokalypsy alebo v podstate aj v prípade akejkoľvek prírodnej katastrofy.

Nissan

Re-Leaf je totiž upravený Leaf priamo od Nissanu a jedná sa o naozaj ultimátny elektromobil. Jeho základ tvorí 62 kWh batéria a oproti bežnému Leafu je tento zvýšený, pričom jeho svetlá výška dosahuje 225 mm, píše InsideEVs.

Nissan

Prototyp je tiež rozšírený o 40 mm a má špeciálne upravené pneumatiky do náročného terénu, vďaka ktorým by mal zvládnuť aj jazdu po troskách.

Priestor za prednými sedadlami je tiež poriadne upravený. V kufri sa nachádza veľký monitor a počítač, aby mohli záchranné zložky v prípade potreby využívať moderné technológie.

Do vnútorného priestoru je ďalej možné uložiť rôzne elektrické náradia, ktoré sú v prípade potreby napájané elektrinou z Re-Leafu. Nissan uvádza, že napríklad elektrická zbíjačka spotrebuje za 24 hodín 36 kWh energie, v prípade 100 W LED svetla sa spotreba pohybuje na úrovni 2,4 kWh za deň. Priemernú domácnosť dokáže Re-Leaf plne napájať až 6 dní.

Uvidíme, možno sa jedného dňa tento koncept dostane aj do produkčnej fázy. Určite by sa po svete našli záchranné zložky, ktoré by takéto auto ocenili.

Pošli nám TIP na článokE-autá