Ani dnešná moderná veda nevie presne určiť, čo vlastne vedomie v skutočnosti je. Známy filozof však tvrdí, že okrem ľudí by ho mohli mať aj elementárne častice ako elektróny a kvarky.

Čo je to vlastne vedomie? Fenomén, ktorý nám umožňuje mať subjektívne pocity či zážitok. Prečo vieme, že máme vedomie? Po vedeckej stránke ale skutočnú a presnú definíciu vedomia nepoznáme. Filozof Philip Goff však naň vo svojej nedávnej knihe Galileo’s Error priniesol vskutku netradičný pohľad.

Vedomie vníma aj anorganická hmota?

Ako píše portál Futurism, vo svojej knihe Goff využíva teóriu takzvaného „panpsychizmu“, pričom táto stará filozofická reprodukcia by podľa neho mohla pomôcť objasniť princípy vedomia. Samotný panpsychizmus nedefinuje vedomie ako schopnosť reflektovať svoju vlastnú existenciu, skôr vníma celý vesmír ako jeden organizmus, ktorý disponuje vedomím.

Zobraziť celú galériu (2)
science.dodlive.mil

Podľa Goffa je zrejmé, že vedomie majú aj niektoré zvieratá. Podľa všeobecného konsenzu ale tvrdí, že pokiaľ prejdeme k formám života, ktoré sa stávajú postupne jednoduchšími, ich vedomie sa postupne znižuje, hoci nakoniec nikdy nevymizne a vedie postupne až k anorganickej hmote. Podľa neho teda aj elementárne častice ako elektróny či kvarky odrážajú istú formu vedomia.

„Je prinajmenšom koherentné predpokladať, že toto kontinuum vedomia mizne, zatiaľ čo sa nikdy úplne nevytratí a vedie k anorganickej hmote. Základné častice majú takmer nepredstaviteľne jednoduché formy skúsenosti, aby odrážali ich neuveriteľne jednoduchú povahu. Tomuto veria panpsychisti,“ povedal Goff pre SciAm.

Aká je teda skutočnosť?

Ak si myslíme, že vedomie je niečo, za čo sú zodpovedné naše mozgy, znamená to, že neurochirurgovia by nám mohli poskytnúť správnu odpoveď. Skutočnosť je však taká, že ani tento vedný odbor nevie skutočne presne popísať vedomie. Goff teda ponúka na veci odlišný pohľad.

Pokiaľ definujeme vedomie ako nezaznamenateľnú a nemerateľnú kvalitu všetkých foriem hmoty rovnako, ako naznačujú panpsychisti, mohli by sme prísť so zjednotenou teóriou vedomia založenou nielen na vede, ale na kombinácii vedy a filozofie.

„To, čo nám ponúka, je krásne jednoduchý a elegantný spôsob, ako integrovať vedomie do nášho vedeckého pohľadu na svet. Spojiť sa s tým, čo vieme o nás zvnútra a čo nám veda hovorí o veciach zvonka,“ povedal Philip Goff.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom