Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V oblasti vesmírneho prieskumu a stavby družíc sa čoraz viac spomína orbitálne dočerpávanie paliva, ktoré je v teoretickej rovine známe už celé desaťročia. Z praktického hľadiska sa však jedná o nesmierne zložitý a rizikový proces, ktorý je ale pre moderné ciele prakticky nevyhnutný.

Technológia sa však už začala presadzovať aj v praxi a aj keď sa zatiaľ nejedná o žiadne veľké čerpacie stanice, výsledky sú skutočne sľubné. Ako majú vyzerať začiatky takýchto staníc a čo je potrebné, aby sa v budúcnosti naplno využila ich efektivita?

Znie naozaj jednoducho

Vo všeobecnosti sa pod pojmom orbitálneho dočerpania paliva rozumie presun paliva medzi stanicou vyhradenou pre skladovanie paliva a družicou či kozmickou loďou, alebo medzi dvomi družicami. Ako vysvetľuje TechCrunch, práve presun paliva medzi družicami je už v dnešnej dobe odskúšaný a postupne sa jeho využívanie zintenzívňuje. Čína túto technológiu odskúšala už v roku 2016, spomína StrategyPage.

Problémom je ale fakt, že je táto technológia naďalej vo viac-menej experimantálnom štádiu a z ekonomického hľadiska je pre komerčnú oblasť pomerne nevýhodná. Predĺžiť životnosť satelitu takýmto spôsobom môžu zatiaľ len veľké projekty s kľúčovými satelitmi, ktoré majú obrovskú hodnotu.

Northrop Grumman

Pre ľudské posádky cestujúce na veľkých kozmických lodiach s ťažkým nákladom k vzdialeným vesmírnym telesám ako Mesiac či Mars, je prakticky nepoužiteľná. Tie totiž využívajú kryogenické palivo, s ktorým je ideálne narábať čo najrýchlejšie pre zabránenie jeho oteplenia, čo spôsobuje nižšiu kapacitu – jedná sa navyše o ohromné množstvá.

Ako si to predstavuje Musk
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú