Vďaka robotickej kozmickej lodi z dielne Northrop Grumman, respektíve jej dcérskej spoločnosti SpaceLogistics LLC, je možné predlžovať „život zomierajúcich“ satelitov aj o niekoľko rokov. Dôkazom je MEV-2 (Mission Extension Vehicle-2), ktorá úspešne zakotvila na komerčnom komunikačnom satelite IS-10-02 (Intelsat 10-02) a predĺžila jeho životnosť až o 5 rokov. O téme informoval portál TheVerge.

Už druhý zachránený satelit v priebehu jedného roka

Systém MEV-2 bol na obežnú dráhu vystrelený v auguste 2020 z Francúzskej Guyany, pričom celých 6 mesiacov strávil stúpaním  po obežnej dráhe až kým sa napokon nestretol s dosluhujúcim, 17 rokov starým komunikačným satelitom Intelsat na geosynchrónnej obežnej dráhe vo výške viac ako 35 000 km nad Zemou.

Staručkému Intelsatu, ktorý aj napriek svojmu vysokému veku spoľahlivo fungoval a umožňoval širokopásmovú komunikáciu na troch kontinentoch jednoducho dochádzala „šťava“ a musel byť zachránený.

Pohľad na Intelsat očami systému MEV-2. Northrop Grumman

Presnejšie je IS-10-02 dôležitý satelit zaisťujúci mediálne služby zákazníkom z celej Európy, Afriky a Južnej Ameriky. Ide o najdôležitejšiu družicu systému Intelsat-Telenor Satellite 1˚ West, ktorá distribuuje a poskytuje viac než 900 kanálov do približne 18 miliónov domácností v Európe, píše Intelsat na svojom webe.

Záchranné misie tohto druhu sú však veľmi ojedinelé a v podstate jedinou spoločnosťou, ktorá poskytuje predlžovanie životnosti satelitov, je práve spomínaná Northrop Grumman. MEV-2 ako už názov naznačuje, bolo v poradí druhé dokovanie, respektíve zachraňovanie aktívneho satelitu.

Tým prvým bolo dokovanie systému MEV-1, ktorý sa vo februári 2020 úspešne pripojil na satelit Intelsat 901 (IS-901) . Na rozdiel od MEV-1, kedy sa celá operácia odohrala nad geostacionárnou dráhou, pri MEV-2 k dokovaniu došlo priamo na operačnej geostacionárnej dráhe. Vrchní predstavitelia Northrop Grumman aj SpaceLogistics LLC celú misiu považujú za jeden obrovský úspech, ktorý otvoril cestu k druhej generácii ich servisných družíc ako pre vládne tak i komerčné účely.

O historickom úspechu v podobe MEV-1 sme ťa informovali aj my prostredníctvom tohto rozsiahleho článku, kde sa okrem iného dozvieš, v akej výške k dokovaniu došlo, prečo je táto udalosť pokladaná za historický míľnik alebo o čo sa stará satelit IS-901.

Otvorí Northrop Grumman dvere novým vesmírnym službám?

MEV-2 bude pre IS-10-02 poskytovať svoje služby najbližších 5 rokov, kým sa definitívne neodpojí a bude pokračovať na svojej ceste k ďalšiemu satelitu. Do tej doby bude MEV-2 pripojený k zadnej strane IS-10-02 a bude slúžiť ako „podpora života“. Po odpojení MEV-2, IS-10-02 jednoducho odíde do večných lovíšť, na „cintorín obežnej dráhy“, mieste vo vesmíre kde nebude prekážať jeho nástupcom a ďalším satelitom.

Čo sa týka samotného dokovania, to MEV-2 zahájilo ešte 12. marca a presne po mesiaci spoločnosť Northrop Grumman oznámila, že dokovanie bolo konečne úspešne dokončené. Ako sme už spomínali, ide o obrovský úspech zmienených spoločností, ktorý môže otvoriť úplne nové dvere poskytovania vesmírnych služieb.

Ako píše portál Space, ďalší míľnik čaká na Northrop Grumman v roku 2024, kedy uvedú do prevádzky na trh nový systém s názvom MEPs (Mission Extension Pods), ktorý bude poskytovať služby na predĺženie životnosti starnúcich satelitov. Northrop Grumman plánuje inštalovať MEPs na komerčné aj vládne satelity pomocou svojho ďalšieho nového systému s názvom MRV (Mission Robotic Vehicle) určeného na opravu, montáž, výmenu a kontrolu satelitov priamo na obežnej dráhe.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom