Najväčšia streamovacia služba bola zo strany českých a slovenských používateľov dlho kritizovaná za to, že neprikladala k mnohým filmom ani české titulky. Neskôr sa však spoločnosť umúdrila a najala desiatky prekladateľov, ktorých prácu však neraz kopírujú „zlodeji“ titulkov. Hoci sa nedávno Netflix postaral o pokles nelegálneho sťahovania filmov, situácia s českými titulkami už nie je tak jednoduchá ako sa môže zdať. 

Na problémy s kopírovaním českých titulkov k filmom a seriálom z Netflixu upozornila aj facebooková stránka fanúšikov tohto streamu, Netflix CZ + SK Fans. V poslednej dobe sa totiž mali rozšíriť nekalé praktiky, kedy sa titulky od prekladateľov Netflixu ocitali na rôznych fórach, kde si ich mohol k filmom a seriálom stiahnuť každý. Hoci je ťažké dokázať, že tento obsah bol skutočne skopírovaný alebo prepísaný podľa vzoru z tejto streamovacej služby, tak takéto „pirátstvo“ sa dnes už naozaj nevypláca.

Nie sú titulky ako titulky

S postupným rozšírením streamovacích služieb hudby, filmov a seriálov sa tie stali dostupnejšie pre väčšie množstvo ľudí. Za pár eur mesačne tak každý zákazník získa prístup k tisíckam hodín obsahu, ktorý si môže pozrieť na svojej televízii, smartfóne a počítači. Spolu s filmami a seriálmi poskytujú v mnohých prípadoch spoločnosti ako Netflix aj titulky v rôznych jazykoch, aby si mohli zahraničné tituly pozrieť všetci diváci. K takejto práci sú však potrební platení prekladatelia. Práve Netflix nedávno najal 30 nových ľudí, ktorých úlohou je vytvárať české titulky pre českú a slovenskú lokalizáciu služby.

Netflix má aktuálne vyše 140 miliónov používateľov s vyše 2000 filmami a 1000 seriálmi, screenshot/Netflix

Nenechaj si ujsť
Streamingové služby ako Netflix postupne zabíjajú pirátstvo, ľudia strácajú potrebu hľadať nelegálny obsah

Problém však nastáva vtedy, ak takéto dielo niekto okopíruje a šíri ho bez súhlasu autora alebo majiteľa. Ako všetci vieme, porušovanie autorských práv je protizákonné a prísne sa trestá. Vypátrať pôvod titulkov a dokázať nelegálne šírenie vlastníctva Netflixu však rozhodne nie je nič jednoduché. Kradnúť sa teda nevypláca a tobôž nie, pokiaľ cena mesačného predplatného tejto služby začína už na 7,99 €. Miesto pár pív alebo kávy si tak môže každý dopriať svoje obľúbené filmy a seriály bez toho, aby si musel nelegálne sťahovať filmy, spolu s okopírovanými titulkami.

Stránka Netflix CZ + SK Fans upozornila na jeden z webov, ktorý má takýmto nelegálnym spôsobom titulky šíriť. Titulky.com môžu obsahovať rôzne spracované titulky, avšak podľa pravidiel fóra musia byť výtvorom autora a nesmú byť kópiou. Z morálneho hľadiska teda rozhodne nie je na mieste publikovať cudziu prácu, ktorú prekladateľ odovzdal Netflixu. Stiahnuť si však k filmu voľne dostupné titulky od autora, ktorý ich vytvoril sám a zverejnil pre ostatných, nie je podľa nás žiaden zločin. Aký je tvoj názor na túto situáciu?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom