S pokročilejšou dobou prichádzajú pokročilejšie vychytávky. Lenže ani pokrok a posun v čase dopredu neznamená, že futuristická novinka si okamžite nájde obdivovateľov a fanúšikov. Práve naopak. Mnoho používateľov pristupuje k novinkám skepticky, čo je v niektorých prípadoch opodstatnené. Portál Motor1 upozornil, že zvlášť jedna vychytávka automobilov extrémne irituje vodičov.

(Ne)praktickosť

Dotykové obrazovky sa na trh dostávali pozvoľnejšie, čo sa týka smartfónov. Mnoho ľudí, aj napriek neskoršiemu boomu, ostalo verných klasickým tlačidlovým mobilom, ktorých je dnes na trhu ako šafránu. Zdá sa, že rovnaký princíp platí aj u vodičov. Tí preferujú omnoho viac  fyzické tlačidlá, ako dotykové obrazovky.

Kým mnohé automobilky, ako napríklad Tesla, vsadili na futuristické ovládanie cez veľké dotykové displeje, Hyundai sa rozhodol od tohto trendu mierne odkloniť. Podobne ako Toyota, aj táto juhokórejská značka ponecháva vo svojich vozidlách tradičné fyzické ovládacie prvky, ktoré sú stále žiadané. Napríklad modely Ioniq 5 a Tucson obsahujú viac tlačidiel, než ich predchodcovia.

Michal Luciak/FonTech

Podľa prieskumov, ktoré Hyundai uskutočnil, preferujú zákazníci na ovládanie často používaných funkcií klasické tlačidlá a otočné ovládače. Ha Hak-soo, viceprezident Hyundai Design North America, priznáva, že spoločnosť bola spočiatku nadšená z prístupu Tesly, ktorá integrovala všetko do obrovského displeja. No následné testovania s fokusovými skupinami ukázali, že používatelia sú pri výlučne dotykovom ovládaní často frustrovaní a rozptyľovaní.

Jednoznačný dôvod

Dôvod je jednoduchý – ovládať základné funkcie, ako je nastavenie teploty, cez obrazovku si vyžaduje viac pozornosti a môže byť nebezpečné. Fyzické tlačidlá sú vždy na rovnakom mieste, čo umožňuje vodičovi využívať svalovú pamäť a venovať viac pozornosti samotnému šoférovaniu. Ako pripomenul Sang Yup Lee, šéf globálneho dizajnu Hyundai: „Keď šoférujete, je ťažké ovládať dotykový displej. Pevné tlačidlá sú intuitívne a jednoduchšie na ovládanie.“

Mário Šimovič/FonTech

Niektorí výrobcovia však majú iný pohľad. Zjednodušenie interiéru cez odstránenie tlačidiel je pre nich lákavé aj z hľadiska nákladov – použitie jedného displeja pre rôzne modely je finančne výhodné. Tesla zašla dokonca tak ďaleko, že presunula aj ovládanie prevodovky na displej.

Hyundai však vsádza na rovnováhu – kombináciu moderných technológií a klasických ovládacích prvkov, ktoré uľahčujú šoférovanie a zároveň zvyšujú bezpečnosť na cestách. Tento prístup ukazuje, že aj v ére veľkých dotykových displejov majú tlačidlá stále svoje miesto.

Nový Hyundai Kona Electric má technológie vlajkových lodí

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú