Svet smartfónov sa neustále mení a výrobcovia každoročne prinášajú na trh svoje novinky, aby prilákali zákazníkov. Hoci v uplynulých rokoch nebol dopyt po nových modeloch tak vysoký a opäť o niečo klesol, mnohí ľudia stále neodolajú novým zariadeniam, vrátane iPhonov. Práve tie patri medzi jedne z najdrahších smartfónov, no obyvatelia v Nemecku majú dostatok financií na to, aby si dovolili aj 4 smartfóny od Apple mesačne. Podľa prieskumu spoločnosti Verivox musí Nemec na 1 nový iPhone 11 v priemere odpracovať 1 týždeň. Na Slovensku je situácia úplne odlišná.

Cenovky prémiových iPhonov v najdrahších konfiguráciách sú poriadne vysoké, čo môže zákazníkov odrádzať od kúpy nového modelu. Ušetriť si na najnovší kúsok býva na Slovensku neraz tvrdý oriešok. Hoci si obyvatelia Nemecka môžu dovoliť omnoho viac, stále nie sú v rebríčku na úplnom vrchole. V priemere si môže Nemec kúpiť za jediný mesiac až 4 iPhony, čo je však iba 1/3 z množstva, ktoré by si mohol kúpiť obyvateľ Lichtenštajnska.

Slováci musia na nový iPhone pracovať viac ako 2 týždne. Niektorí aj dlhšie

Spoločnosť Verivox pripravila prieskum zo 64 krajín po celom svete, kde sa predáva nový iPhone 11 v 64 GB konfigurácii. Prieskum sa zameriaval na kúpu tohto nového smartfónu bez výmeny starého modelu a v prípadoch, kedy nebol tento kúsok na trhu danej krajiny dostupný, brala sa do úvahy najlacnejšia verzia iPhonu XR alebo iPhonu XS. Výsledky boli následne vytvorené na základne hrubého národného príjmu obyvateľa bez zohľadnenia nákladov na živobytie vydelením nákupnej ceny smartfónov.

Nenechaj si ujsť
Tieto patenty ukazujú najväčšie zmeny, aké dostane iPhone budúci rok. Displej prejde revolúciou

Podľa tejto metodiky si s hrubým národným príjmom 104 927 € môže obyvateľ Lichtenštajnska dovoliť mesačne až 12 iPhonov a na nový mu stačí pracovať priemerne iba 3 dni (pri cene iPhonu 11 za 734 €). Nemecko v tomto rebríčku skončilo až na 16 mieste a predbehlo ho aj Rakúsko, kde si obyvatelia podľa prieskumu môžu dovoliť mesačne 5 nových Apple smartfónov za cenu 799 €. Ako si v tomto smere vedú Slováci? Nuž, zrejme presne tak, ako by sme čakali.

Zobraziť celú galériu (1)
Screenshot/Verivox/Úprava redakcie

Na jeden nový iPhone za slovenské ceny musí Slovák v priemere odpracovať takmer 18 dní. Cena nového iPhonu 11 64 GB je u autorizovaných predajcov stanovená na 819 €, no štatistiky Verivox počítali s priemernou cenou 799 €. Stále sa však jedná iba o priemerné štatistiky a mnohí Slováci by museli na nový iPhone 11 pracovať ešte o čosi dlhšie. Najhoršie sú na tom obyvatelia Argentíny, kde stojí nový iPhone 11 v základe neuveriteľných 1 707 €. Aby si jeden takýto smartfón kúpili, musia pracovať takmer 56 dní.

Najhoršie skončil Madagaskar

Potom tu sú aj krajiny, ktorých obyvatelia si na nový Apple smartfón podľa prieskumu nezarobia za mesiac vôbec. Posledné miesto rebríčka obsadil Madagarskar, kde je hrubý národný príjem obyvateľa iba 397 € a nový iPhone 11 64 GB tam stojí až 1 051 €. Za mesiac by si tamojší obyvateľ teda nemohol dovoliť žiaden nový iPhone a pokiaľ by si chcel na nejaký našporiť, musel by pracovať 967 dní, teda takmer 3 roky. V porovnaní s Lichtenštajnskom, kde si obyvateľ môže dovoliť nový iPhone 11 už za 3 dni práce, ide o markantný rozdiel.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom