Vodiči v Nemecku budú môcť tankovať aj naftu vyrobenú na 100 % z použitých kuchynských olejov. Takzvaná parafínová nafta je povolená aj ako čisté palivo, oznámilo v stredu (22. 11.) nemecké ministerstvo životného prostredia. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Už doteraz sa miešala s bežnou naftou

Produkty vyrobené z odpadových materiálov, ako sú napríklad použité kuchynské oleje, sa už mohli miešať s bežnou naftou, na základe novelizovanej vyhlášky ministerstva sa však odteraz budú môcť ponúkať aj v 100-percentnej koncentrácii.

Aby sa predišlo poškodeniu vozidiel v dôsledku nesprávneho tankovania, nové nariadenie ukladá prevádzkovateľom čerpacích staníc povinnosť poskytovať spotrebiteľom štandardizované informácie,“ uviedlo ministerstvo. V rámci opatrení na ochranu klímy sa zároveň podľa ministerstva počíta s ukončením súčasného systému dotovania parafínovej nafty vyrobenej z fosílnych zdrojov.

Nemecká vláda zároveň v septembri zadala zákazky na 8 000 nových rýchlonabíjacích staníc, aby tak vyplnila najväčšie medzery v sieti nabíjania elektromobilov.

Vďaka štátnemu financovaniu má desať spoločností do konca roku 2026 zriadiť a prevádzkovať rýchlonabíjacie stanice na 900 miestach. Nemecký minister dopravy Volker Wissing v stredu v Mníchove uviedol, že táto objednávka dopĺňa ostatné ponuky. „Rýchle nabíjanie bez medzier na mape sa tak stane realitou,“ povedal Wissing.

Prichádzajú aj veľké investície

Nemecko v priebehu nasledujúcich piatich rokov investuje viac ako 1 miliardu eur do výskumu jadrovej fúzie. Uviedla to ministerka pre vedu a výskum Bettina Stark-Watzingerová.

Wikimedia / DAE (GODL-India)

„Fúzia je obrovskou príležitosťou na vyriešenie našich energetických problémov,“ povedala Stark-Watzingerová pre DPA. Otázkou už podľa nej nie je, či fúzia príde, ale skôr to, či bude Nemecko jej súčasťou, čo ona sama presadzuje. „To je môj cieľ,“ dodala.

Ministerka oznámila nový podporný program v hodnote 370 miliónov eur, ktorý má do roku 2028 posilniť aktivity v Inštitúte pre fyziku plazmy (IPP), Technologickom inštitúte v Karlsruhe (KIT) a Výskumnom centre Jülich (FZJ). Cieľom je podľa nej vytvoriť spolu s priemyslom „ekosystém fúzie“, aby sa v Nemecku stala čo najskôr realitou takáto elektráreň.

Ministerstvo v júni vo svojom pozičnom dokumente poukázalo na rastúci dopyt po energii, ktorý prebieha súbežne s transformáciou odvetvia a ukončovaním výroby elektriny z fosílnych palív. „Faktom je, že potrebujeme bezpečný, cenovo dostupný a uhlíkovo neutrálny zdroje energie,“ poznamenala ministerka.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP