Na Slovensku sú bezpochyby najobľúbenejšími voľbami sledovania filmov a seriálov Netflix a HBO GO. V priebehu tohto roka môžeme očakávať spustenie HBO Max a s trochou šťastia aj Disney+, kedy zároveň Edna upozorňuje, že sa k ním môže pridať ešte jeden hráč.

Podľa najnovších informácií má do Európy namierené brazílska televízia Globo, ktorá už od roku 2015 sprostredkúva streamovaciu službu Globoplay. V porovnaní s ostatnými službami na trhu, Globoplay vyniká pomerne striktným zameraním na špecifický žáner televízneho programu.

Globo

Fundamentálnou tvorbou televízie je celá rada telenoviel, pričom Brazílčanom služba ponúka za príplatok aj strohý náhľad do americkej seriálovej knižnice. Expanzia na európske trhy by ale priniesla vlastnú seriálovú tvorbu, ktorú v drvivej väčšine tvoria už spomínané telenovely.

Portál Digital TV Europe uvádza, že SVOD služba sa v domovskej Brazílii teší obrovskej obľube, kedy si ju aktuálne predpláca 22 miliónov divákov. Globoplay sa pritom začiatkom roka rozšíril aj do Ameriky, kde je služba dostupná za mesačný poplatok 13,99 dolárov.

Európska expanzia nebude nárazová

Vstup na európske trhy však v prvotnej fáze nemá predstavovať úplné sprístupnenie streamovacej varianty Globoplay pre všetkých, ale má ísť skôr o výmenu obsahu s tuzemskými službami.

V praxi teda Brazílčania ponúknu Európanom primárne svoje seriálové vlajkové lode, zatiaľ čo tí im na oblátku „požičajú“ svoj obsah. Slováci by im napríklad vedeli v prípade služby Voyo ponúknuť u nás obľúbených Oteckov, zatiaľ čo oni nám jednu z najsledovanejších telenoviel.

Globoplay/Screenshot

Ďalšie kroky známe nie sú, no veríme, že by sme sa v prípade prejavenia záujmu o takýto obsah v budúcnosti mohli dočkať aj samotnej služby, fungujúcej už na tradičných mesačných poplatkoch.

Vedľa dobytia starého kontinentu plánuje Globo ponúknuť tento rok až 82 nových projektov. Len pre porovnanie, Netflix začiatkom roka oznámil, že počas nasledujúcich 12 mesiacov chce vydávať aspoň jeden film týždenne, čo v konečnom dôsledku predstavuje minimálne 70 filmov za celé obdobie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú