Na Slovensku sa objavuje ďalší podvod, ktorý chce od ľudí získať citlivé údaje, pričom zneužíva meno známej stránky na sociálnych sieťach. V tomto prípade sa ale nejedná o ponuku cenného tovaru v súťaži. Podvodníci sa majú vydávať za administrátorov populárnej stránky Som Idealista na Facebooku a Instagrame, pričom od ľudí pýtajú čísla kreditných kariet. Na tento problém upozornila skutočná stránka Som Idealista.

Množstvo podvodov na Slovensku neustále pribúda, a pokiaľ budú ľudia veriť každej pochybnej ponuke, súťaži či inému spôsobu, ktorými chcú podvodníci vylákať osobné údaje alebo peniaze, tak skoro sa ich nezbavíme. Na mnohé z nich pritom neprestajne upozorňuje aj samotná polícia na stránke Hoaxy a odvody – Polícia SR a médiá.

Naivní Slováci stále veria podvodníkom

Ani takéto varovania ale ľuďom nepomáhajú uvedomiť si, akým spôsobom ich môžu jednoducho podvodníci oklamať a aké metódy využívajú.  V našej krajine sa stali už akousi stálicou podvodné súťaže, ktoré chcú Slovákov nalákať na cenné výhry. Stačí splniť niekoľko podmienok. Vôbec ale nie je podozrivé, že stránka založená pred pár dňami súťaži o tisícové výhry?

Nie je ľuďom podozrivé, že žiaden výherca sa ani po skončení súťaže verejne neoznámil? Nie je vám podozrivé ani to, ak od vás ako „výhercu“ stránka pýta údaje kreditnej karty? Ak by si pri týchto otázkach odpovedal „nie“, gratulujeme, podvodníci by ťa behom chvíle obrali o čísla kreditky a potom aj peniaze.

Aktuálne zneužívajú meno známej stránky. Žiadajú čísla kreditiek

Množstvo podvodov je už skutočne neúnosné a je len na Slovákoch, aby neboli takí naivní. Zneužiť ich dôveru sa totiž znova pokúšajú podvodníci, ktorí si tentokrát zobrali na mušku fanúšikov známej stránky Som Idealista na Facebooku a Instagrame. Skutočná stránka má už vyše 207 000 sledovateľov na Instagrame a takmer 200 000 na Facebooku.

Podvodníci tak v mene tejto stránky posielajú ľuďom odkazy na vyplnenie formulára, ktorým majú byť zaradení do súťaže. Pri vypĺňaní údajov však musia zadať aj čísla kreditnej karty. Jedná sa teda o podvod, a pokiaľ sa s takouto ponukou niekto stretne, rozhodne netreba vypĺňať žiadne osobné informácie a tobôž nie čísla kreditky.

Netreba veriť každej stránke a každej súťaži

Na sociálnych sieťach sa môže vyskytovať viacero „kópií“ stánky Som Idealista, no v každom prípade je pri podozrivej ponuke vhodné skontrolovať označenie a názov stránky, ktoré je vždy unikátne.

Či už ide o oddelenie podčiarkovníkom, odrážkou alebo iným znamienkom, meno stránky sa na sociálnej sieti nikdy neobjaví 2x v rovnakom tvare. Poznávacím znamením podvodnej stránky môže byť aj menší počet fanúšikov, rozdielne príspevky na nástenkách a ďalšie aspekty, ktoré sa od originálnej stránky na sieti budú už napohľad líšiť.

V každom prípade by však nemala žiadna stránka ani pri vypĺňaní formulára, ani pri výbere výhercov v súťaži žiadať od ľudí čísla kreditných kariet a ďalšie príliš citlivé údaje.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom