O program Artemis, pre mnohých známy ako novodobé Apollo, sa zdal kvôli nástupu  administratívy Joea Bidena v ohrození. Dôvodom boli práve priority novej administratívy, ktorá chce zásadne zmeniť smerovanie NASA. Podľa najnovších informácií však napriek svojim prioritám plne podporujú program Artemis a chcú navrátiť ľudí na Mesiac, informuje Futurism.

Návrat na Mesiac, veľkolepejší a za sprievodu súkromných firiem

Demokrati v senáte a Biely dom opakovane potvrdili svoju podporu pre program Artemis, ktorého momentálnym cieľom je pristáť s prvou ženou na Mesiaci už v roku 2024. Tlačový tajomník dokonca nazval Mesiac „zastávkou“ na ceste na Mars, čo nás môže len utvrdiť v tom, že to nová administratíva myslí rovnako vážne ako tá predošlá, píše Space.

Vizualizácia astronautov na Mesiaci počas misie Artemis. Zdroj: NASA

Senátori dokonca požiadali Bidenovu administratívu, aby dotovala pristávací systém pre astronautov, bez ktorého je celá misia nemožná. NASA neustále prechádza nedostatkom finančných prostriedkov, avšak jej nový administrátor sa vyjadril, že bez plného dotovania projektu bude pristátie na Mesiaci do roku 2024 veľmi náročné.

Jasné kontúry projektu sa už rysujú a historický moment sa blíži

Prípravy na program Artemis sú v plnom prúde a NASA len nedávno zverejnila mená prvých 18 astronautov, ktorí odštartujú novú éru ľudstva a pristanú na Mesiaci. Nesmierne dôležitým míľnikom na ceste na Mesiac sa stalo aj otestovanie všetkých štyroch motorov hlavného prvého stupňa rakety SLS, ktoré síce skončilo predčasne, no problém úspešne identifikovali a už sa chystajú na ďalší statický test.

NASA

NASA úzko spolupracuje so súkromnými firmami, ktoré pre návrat na Mesiac vyvíjajú rôzne komponenty. Na pristávacích moduloch pracuje SpaceX, ktorý využije svoju špeciálne upravenú verziu mega-rakety Starship, Blue Origin a firma Dynetics. Blue Origin dokonca tvrdí, že prvú ženu na Mesiac dostanú práve oni, i keď sa čosi také zdá pomerne nepravdepodobné.

Na obežnej dráhe Mesiaca má vyrásť aj vesmírna stanica, známa ako Lunar Gateway, na ktorej sa okrem iných podieľa aj Európska vesmírna agentúra. Mesiac pritom mnohí považujú len za zastávku na oveľa dôležitejšej ceste na Mars, ktorý chce SpaceX dokonca kolonizovať miliónom ľudských obyvateľov. Rovnaké plány majú však iné spoločnosti aj s Mesiacom, na jeho povrchu už plánujú veľké mestá nielen pre vedcov a výskumníkov.

SOM

Tak či onak, program Artemis zásadne zmení smerovanie celej civilizácie a otvorí nové možnosti. Tentoraz nejde o predbiehanie sa a porovnávanie veľkostí svojich rakiet v rámci studenej vojny, ale o úprimnú túžbu miliónov ľudí expandovať ľudské pokolenie oveľa ďalej, než za hranice našej nízkej obežnej dráhy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú