Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Šéf NASA Jim Bridestine po zvolení nového prezidenta USA Joea Bidena pred pár dňami oznámil, že sa vzdáva svojej funkcie. Pre americkú agentúru to môže znamenať spomalenie príprav misie Artemis a budúcich misií týkajúcich sa Marsu, na ktoré dával bývalý šéf veľký dôraz, informuje SpaceNews.

Artemis versus klimatické zmeny

Počas poslednej administratívy NASA bol do popredia tlačený program Artemis,ktorý si berie za cieľ pristátie ďalších ľudí a prvej ženy na Mesiaci. Za posledný rok nabrali jeho prípravy intenzívne na obrátkach a dnes už má stanovené jasné priority a reálne ciele, medzi ktoré patrí napríklad aj stanica na obežnej dráhe Mesiaca.

Administratíva nového prezidenta USA však chce svoje zdroje zamerať predovšetkým na boj s klimatickými zmenami a i keď sa zatiaľ priamo proti programu Artemis nevyjadrila, odborníci očakávajú negatívny vplyv na túto misiu s príchodom „nových tvárí“.

Demokratická platforma totiž v júli potvrdila, že bude ďalej viac podporovať pozorovania Zeme vykonávané agentúrou NASA a Národnou oceánskou a atmosférickou organizáciou.

NASA

Kľúčom môžu byť súkromné spoločnosti

NASA zažíva zmeny svojho zamerania a priorít vývoja, ako aj znižovanie vládnych dotácií už roky. Tentoraz však nie je nič stratené. V posledných rokoch totiž enormne vzrástla aktivita súkromných firiem v sektore kozmonautiky, čo môže veľmi ľahko zaručiť plynulý chod budúcich misií, vrátane programu Artemis, a to aj po zásadných zmenách v prioritách vládnych agentúr.

Dôkaz o pokrokoch v súkromnom sektore ukazuje aj pripravovaná misia Crew-1, ktorá sa uskutoční už 15. novembra, kedy spoločnosť SpaceX vynesie na ISS ďalších štyroch astronautov. NASA tiež pri programe Artemis kladie veľký dôraz práve aj na spoluprácu so súkromníkmi. SpaceX napríklad použije svoju raketu Starship ako transportný modul medzi stanicou na obežnej dráhe Mesiaca a jeho povrchom, čo pre súkromnú spoločnosť otvorí množstvo ďalších príležitostí.

SpaceX

Je však dôležité podoknút, že klimatická zmena je veľmi dôležitou témou, a ak je na boj proti environmentálnym vplyvom nutné okresanie veľkých vesmírnych programov a ich rozpočtu, ide o férový obchod. Je totiž jednoduchšie zachrániť našu planétu a potom pokračovať ďalej, než sa snažiť ju hromadne opustiť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú