Program Artemis začína narážať na bariéry uskutočniteľnosti. NASA podľa najnovších informácií priznáva, že vysnívaný termín nestíha a astronauti na Mesiaci do roku 2024 pravdepodobne nepristanú, o téme píše Futurism.

Neustále meškanie

NASA nie je omeškaniam svojich projektov cudzia a už vôbec nie program Artemis. Prvý testovací let novej rakety, ktorá dostane ľudí na Mesiac, sa mal konať už tento rok. Momentálne je už odložený až na koniec roka 2021 a pristátie ľudí na Mesiaci z roku 2023 na koniec 2024. Na tento dátum sme si už zvykli, avšak aj ten je taktiež vo veľkom ohrození.

Vizualizácia astronautov na Mesiaci počas misie Artemis. Zdroj: NASA

Vyslovene vylúčený rok 2024 zatiaľ síce nie je, avšak NASA vo svojom oznámení informovala, že pre dosiahnutie tohto cieľa bude nutná aktívna spolupráca všetkých vládnych agentúr a silná podpora kongresu. To je už dnes pomerne problematická skutočnosť, keďže nový prezident Joe Biden mení priority NASA, čo sa podľa všetkého neblaho dotkne aj programu Artemis.

Zasiahla aj pandémia

Rovnako ako všetky ostatné odvetvia priemyslu, aj ten vesmírny bol postihnutý globálnou pandémiou koronavírusu. NASA bola nútená zavrieť dvanásť zo svojich osemnástich hlavných tovární, aby ochránili životy a kritickú infraštruktúru. Zavretá bola aj továreň, v ktorej konštruujú prvý stupeň rakety SLS a Stennisovo vesmírne centrum, kde mali prvý stupeň v auguste testovať.

Motory RS-25 pre prvý stupeň rakety SLS. Zdroj: NASA

Ako už býva v NASA zvykom, problémom nie je len pandémia, ale tiež navýšenie nákladov na jednotlivé projekty. Začiatkom roka sa predpokladalo, že NASA celkovo minie na projekt SLS od jeho začiatku až do konca roka 2020 vyše 17 miliárd amerických dolárov. Odklady a oneskorenia, ktoré projekt zažil tento rok ho predražia ešte väčšmi až na takmer 19 miliárd, čo len dokazuje ako veľmi nehospodárne niektoré vládne agentúry sú.

Mesiac na dosah

Napriek prekážkam však nedochádza k závratným odkladom o dlhé roky a pristátie pre rok 2024 ešte vždy nie je vylúčené. Aj keď je nepravdepodobné, ešte stále sú veľmi reálne roky 2025 a 2026, ktoré nie sú vôbec vzdialené a sú to stále bližšie méty, než sme si mysleli napríklad v časoch Raketoplánu.

Oveľa menej pandémiou postihnutou firmou je napríklad SpaceX, ktorý len nedávno úspešne vyniesol na ISS štyroch astronautov a predbehol tak Boeing, o ktorom sa po problémoch s kapsulou Crew Dragon predpokladalo, že dostane ľudí na ISS prv. Ich kapsula Starliner však mala oveľa viac problémov, než by sa patrilo a momentálne pracujú na jej úprave a odstránení chýb.

Boeing

Pri odkladoch SLS sa tiež stáva oveľa reálnejšou možnosť, že astronautov na Mesiac dostane SpaceX skôr než NASA, keďže s ich medziplanetárnou raketou Starship intenzívne napredujú a čoskoro by sme sa mohli dočkať prvého testovacieho letu jej druhého stupňa až do výšky 20 km.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom