Vesmírna agentúra NASA oficiálne priznala realitu megaprojektu Artemis, v rámci ktorého chcú Spojené štáty v spolupráci s ďalšími krajinami, vrátane Európskej vesmírnej agentúry a jej členských krajín, dostať ľudí naspäť na povrch Mesiaca. Ako upozorňuje portál SPACE.com, lunárneho povrchu sa astronauti dotknú oveľa neskôr než sa pôvodne plánovalo.

Mešká takmer všetko

Astronauti mali v rámci projektu Artemis pristáť na povrchu Mesiaca už tento rok, pričom už dlhšie je známe, že k tomu nedôjde. Miesto toho mala tento rok štartovať len misia Artemis 2, vďaka ktorej by sa štvorčlenná posádka astronautov dostala na niekoľko dní na obežnú dráhu Mesiaca v kozmickej lodi Orion. Išlo by tak skôr o dôležitý ostrý test.

Tentoraz sa ale ukázalo, že ani tejto misie sa tento rok nedočkáme a Artemis 2 miesto toho odštartuje až v septembri roku 2025 – nejde tak o posun niekoľkých mesiacov, ale o takmer jeden celý rok. Nie je pritom samozrejme vylúčené, že napokon misie skĺzne až do roku 2026, čo však ukáže až čas. Na september 2026 je už naplánovaná misia Artemis 3, ktorá zabezpečí pristátie na lunárnom povrchu.

NASA/Flickr

Odklad prichádza vhod, keďže okrem iného je potrebné doriešiť problémy, ktoré sa podarilo odhaliť počas prvej misie Artemis 1. Okrem rôznych problémov s raketou SLS sa ukázalo, že má nedostatky aj kozmická loď Orion. Problematický je napríklad jej tepelný štít, ktorého opotrebenie bolo oveľa intenzívnejšie, než sa pôvodne predpokladalo.

Čína dýcha USA na krk

Prekvapivo intenzívna začala vo vesmírnom výskume napredovať Čína, ktorej termíny sa posúvajú opačným smerom a momentálne má v pláne pristáť na povrchu Mesiaca s astronautmi už v roku 2030. Podľa niektorých pesimistickejších odhadov pritom môže pristátie Američanov na Mesiaci skĺznuť práve až za rok 2030.

Artemis 4 sa nemení

Stabilný zatiaľ ostáva len termín v poradí štvrtej misie Artemis 4, počas ktorej sa majú dostať astronauti aj na palubu vesmírnej stanice Gateway. Jej štart je naplánovaný na september 2028, pričom práve stanica Gateway je jednou z komponentov chýbajúcej infraštruktúry. Okrem nej zatiaľ nie je pripravená ani raketa Starship, ktorú budú astronauti potrebovať na pristátie či dokonca skafandre, bez ktorých do otvoreného kozmu nevystúpia.

Okrem tepelného štítu bude navyše nutné vymeniť aj niektoré systémy podpory života, ktoré počas testovania zlyhávali. Podľa plánov údajne nefungoval ani záchranný systém, ktorý má dostať kapsulu s astronautmi preč od rakety v prípade, že dôjde k jej poruche a prerušeniu misie.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú