Pozorovanie oblohy a vzdialených vesmírnych objektov je zložitá a náročná činnosť, kvôli ktorej ľudstvo konštruuje zložité observatóriá a teleskopy. Vedci však prichádzajú s geniálnym nápadom v podobe ďalekohľadu na obrovskom balóne, ktorý výkonom dobehne aj Hubblov teleskop a celé to zvládne len za tisícinu ceny, informuje Gizmodo.

Nezvyčajné využitie stratosférického balóna

V projekte SuperBIT (The Balloon-borne Imaging Telescope) sa spojili tri univerzity (Durham, Toronto a Princeton) s NASA. Spolupracujú s ňou na stavbe jedinečného teleskopu, ktorý chcú vyniesť do výšky približne 40 km.

SuperBIT

Podľa Phys.org sa objekty v tejto výške nachádzajú nad 99,5 % zemskej atmosféry. Teleskopu sa tak naskytne podobne čistý výhľad ako Hubblovmu teleskopu na obežnej dráhe, ktorý operuje už vyše 30 rokov a funguje aj napriek nedávnym obavám o jeho stratu.

SuperBIT pozostáva zo zrkadla s priemerom 0,5 m a do stratosféry ho vynesie balón s objemom 532 000 m3, teda asi s veľkosťou jedného futbalového štadiónu alebo nákladného priestoru 532 rakiet Starship.

Neuveriteľná presnosť a trvácnosť

Posledný test tohto teleskopu, ktorý prebehol v roku 2019, úspešne demonštroval neuveriteľnú presnosť a stabilitu. Počas hodinového zamerania sa totiž vychýlil len o jednu tridsaťšesť tisícinu stupňa, a to je ďalším dôvodom, prečo dokáže zachytávať snímky s rovnakou ostrosťou ako Hubblov teleskop.

NASA

Nik sa o čosi podobné nepokúsil a jedným z hlavných dôvodov je, že balóny dokázali vydržať vo vzduchu len niekoľko nocí. Ako však píše NASA, výskumníci vyvinuli špeciálne „supertlakové“ balóny, ktoré sa dokážu udržať vo vzduchu celé mesiace.

Rozpočet na stavbu prvého takéhoto teleskopu je 5 miliónov amerických dolárov (4,24 mil. €), teda asi tisícina ceny za obdobný satelit. Rakety sú totiž aj naďalej veľmi drahé a pobyt v kozme konštrukciu sondy komplikuje. Balón navyše ponúka možnosť bezpečného pristátia, čo môže byť v prípade mnohých misií obrovská výhoda.

Pracujú aj na oveľa väčšom

Tím stojaci za projektom SuperBIT má už teraz zabezpečené financie na vývoj väčšieho teleskopu s priemerom zrkadla až 1,5 m. Balón pritom dokáže uniesť teleskop s maximálne dvojmetrovým zrkadlom. Prvou misiou teleskopu SuperBIT má byť podľa Mohameda Shaabana z University v Toronte sledovanie zrážok galaktických zhlukov.

Space Perspective

Balóny pritom nachádzajú prienik aj v sektore vesmírneho turizmu a cestovania. Spoločnosť Space Perspective totiž chystá obrovský balón s názvom Spaceship Neptune, ktorý vynesie do výšky 34 km niekoľko ľudí.

Cena jednej letenky stojí asi 105 000 € a spoločnosť ponúka niekoľko hodín trvajúci zážitok. Na palube takéhoto balónu sa síce človek nedostane do vesmíru, dosiahne však dostatočnú výšku na pozorovanie zakrivenia Zeme zo značnej výšky.

NASA's Goddard Space Flight Center Conceptual Image Lab/Michael Lentz

Misiu veľmi podobnú teleskopu SuperBIT plánuje aj samotná NASA. Nesie názov ASTHROS a jedná sa o observatórium s priemerom zbernej plochy 2,5 m, pričom odštartuje v roku 2023. Počas svojej štvortýždňovej misie obletí trikrát okolo celého južného pólu a bude skúmať rodiace sa hviezdy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom