Jedna z najznámejších a pre vedu a astronómiu aj najdôležitejších umelých družíc je opäť v ohrození a bojuje o svoj život. Hubblov vesmírny teleskop má problémy s jedným z palubných počítačov, kvôli ktorým vošiel systém do bezpečnostného módu, informuje Interesting Engineering.

Aktualizácia 16. júla:

Ako dnes informovala NASA, tímy úspešne spustili záložné systémy Hubblovho teleskopu a všetko zatiaľ vyzerá v poriadku a hodnoty sú v norme. Naďalej prebieha monitorovanie údajov a ak prebehne všetko hladko, technici vykonajú potrebné kalibrácie a Hubblov teleskop sa vráti do prevádzky. O ikonický a pre vedu nesmierne dôležitý satelit sme teda zatiaľ neprišli.

Aktualizácia 15. júla:

Po zložitých prípravách a testoch sa podľa aktuálneho vyhlásenia NASA zdá, že dokázala identifikovať chybu. Testy ukázali, že na vine je PCU, teda Riadiaca jednotka energie. Rovnako ako nákladový počítač, aj PCU sa nachádza v SI C&DH (Ovládanie príkazov a dát vedeckých nástrojov).

PCU obsahuje regulátor, ktorý zásobuje hardvér nákladového počítača konštantným elektrickým napätím 5 voltov a druhý obvod toto napätie kontroluje. Ak sa napätie vychýli z normy, tento sekundárny obvod nariadi počítaču pozastaviť svoje operácie.

NASA

Testy a analýzy ukázali, že je na vine buď samotná PCU alebo sekundárny obvod, ktorý mohol časom degradovať. NASA sa preto pripravuje spustiť záložnú časť modulu SI C&DH, ako však píše Science Alert, ani takéto riešenie nie je zaručené a predstavuje riziko.

Môže mať tento problém čosi spoločné s vekom Hubblovho teleskopu? Takmer určite áno. Skôr či neskôr jeden z komponentov náhodne zlyhá a my nebudeme mať žiadnu zálohu. Nejak takto s najväčšou pravdepodobnosťou Hubblov teleskop skončí,vyjadril sa pre Insider Paul Hertz, riaditeľ divízie pre astrofyziku v NASA.

Aktualizácia 27. júna:

NASA prináša v najnovšom vyjadrení nepríjemné správy. V posledných dňoch sa naďalej snažila o diagnostikovanie problému a po prvý raz vo vesmíre zapla záložný nákladový počítač. Ten pozostáva z rovnakých komponentov ako ten hlavný a žiadne kombinácie týchto modulov nepriniesli požadovaný výsledok.

Práve naopak, vo všetkých sa vyskytla tá istá chyba. Keďže je nepravdepodobná rovnaká chyba pri všetkých individuálnych komponentoch, technici hľadajú časť hardvéru, ktorá je za tieto problémy zodpovedná. NASA pre istotu skúma aj regulátor výkonu, ktorý môže dodávať systému nesprávne napätie.

NASA

V najbližších dňoch sa budú technici zaoberať najmä regulátorom výkonu a CU/SDF (Riadiaca jednotka / Systém pre formátovanie vedeckých dát). Ak sa ukážu tieto komponenty ako zdrojom problémov, majú možnosť prejsť na ich záložné verzie.

Aktualizácia 24. júna:

Hubblov teleskop je naďalej v ohrození, situácia je ale vážnejšia, než si technici pôvodne mysleli, píše SPACE. Po vykonaní testov a analýz prišli na to, že problémy s pamäťou sú len symptómom na vine je iný počítačový hardvér.

Tímy momentálne analyzujú, či chybu nespôsobil STINT (Standard Interface), ktorý prepája komunikáciu medzi Centrálnym procesným modulom a ostatnými komponentmi. Osud teleskopu ešte nie je spečatený a technici pripravujú spôsoby na jeho obnovenie, oznámila NASA.

Aktualizácia 20. júna:

Tímy NASA pracujúce na vyriešení problému s jedným z palubných počítačov Hubblovho vesmírneho teleskopu hlásia neúspech. Po nevydarenom reštarte systému sa pokúsili o prepnutie na záložný počítač, príkaz na jeho zapnutie však zlyhal.

O rovnaké riešenie sa technici pokúsili niekoľkokrát, zatiaľ neúspešne. Operácie na oživenie jedného z najdôležitejších zariadení vo vesmíre pokračujú, informuje NASA. Hubblov teleskop ešte nie je na zahodenie a nič nie je stratené – ak však nebude možné vyriešiť situáciu zo Zeme, nastane čas rozlúčiť sa. Časy jeho opráv astronautmi na Raketoplánoch sú už dávno preč.

Počítač sa stará o nástroje na palube, reštart nepomohol

Hubblov vesmírny teleskop sa dostal do ďalších problémov 13. júna, keď sa jeden z palubných počítačov (NSSC-1 z 80-tych rokov) zastavil. Po analýze dát vyšlo najavo, že za jeho zlyhaním stojí degradujúci pamäťový modul. A na tom nie je nič prekvapujúce, keďže sa teleskop nachádza na obežnej dráhe už 31 rokov a poruchy zažíva prakticky od začiatku svojej služby.

Pre vyriešenie problému vykonali inžinieri pomerne jednoduchý reštart počítača, chyba sa však čoskoro objavila znovu, píše NASA. Rozhodli sa preto systém prepnúť na jeden zo záložných počítačov a po približne jednom dni operovania tím NASA vyhodnotí, či došlo k vyriešeniu situácie.

Jedna z fotografií, ktorú vyhotovil Hubblov vesmírny teleskop. Zdroj: NASA

Chybný komponent sa staral o ovládanie a koordináciu vedeckých experimentov na palube, ktoré vošli kvôli jeho zlyhaniu do bezpečnostného módu. Hubblov vesmírny teleskop slúži dodnes a vyhotovuje úžasné fotografie vzdialeného vesmíru, a to aj napriek trom dekádam intenzívneho pozorovania.

Problémy sa stupňujú a družica starne

Toto zlyhanie nie je vôbec prvým, teleskop vošiel do bezpečnostného módu aj v marci tohto roku. Vtedy sa tak stalo kvôli softvérovej chybe, ktorú NASA nakoniec odstránila a stroj uviedla naspäť do stabilného a funkčného režimu.

Jeho plánovaná životnosť bola pätnásť rokov a presiahol ju už viac než dvojnásobne. Nahradiť ho mal Vesmírny teleskop Jamesa Webba, a to už pred niekoľkými rokmi, no kvôli neustálemu meškaniu a navyšovaniu rozpočtu sa tak zatiaľ nestalo.

NASA

Hubblov teleskop je známy aj svojim veľmi problematickým začiatkom. Hneď po umiestnení na obežnú dráhu Raketoplánom Discovery začal na Zem zasielať rozmazané a rozostrené snímky. Technici pomocou analýzy snímok zistili, že je hlavné zrkadlo vyleštené do nesprávneho tvaru – verilo sa totiž, že ide o ten najpresnejšie vyhotovený povrch s odchýlkami do 10 nanometrov.

Nakoniec sa ale ukázalo, že miestami dosahovala odchýlka hodnotu až 2 200 nanometrov. Teleskop prešiel počas troch dekád svojej služby niekoľkými servisnými návštevami, počas ktorých k nemu na Raketopláne prileteli astronauti a postarali sa o údržbu či výmenu niektorých komponentov.

Závojová hmlovina. ESA/Hubble & NASA, Z. Levay

Cena prvej opravy sa vyšplhala na približne pol miliardy amerických dolárov, a to bez započítania nákladov na štart Raketoplánu, ktorý je známy ako jeden z najdrahších raketových systémov v histórii. Na tak dôležitý vedecký nástroj však nemožno prilepiť cenovku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP