V správe sa nachádzajú aj materiály TASR.

NASA oznámila, že tri súkromné spoločnosti – Intuitive Machines, Lunar Outpost a Venturi Astrolab – postúpili do užšieho výberu pre konštrukciu prototypov lunárnych vozidiel. Tieto vozidlá majú byť využité na preskúmanie povrchu Mesiaca a vedecké experimenty počas misií Artemis.

Každá spoločnosť má jeden rok na vytvorenie prototypu, z ktorých NASA následne vyberie víťaza, ktorého vozidlo pošle na Mesiac. Celková hodnota kontraktu je 4,6 miliardy dolárov. Na tému upozornila NASA na svojom webe.

Náročná úloha

Intuitive Machines sa stala prvou súkromnou spoločnosťou, ktorá v februári úspešne dopravila vozidlo bez ľudskej posádky na Mesiac. Astronauti budú tieto lunárne vozidlá používať na pohyb po mesačnom povrchu, preto musia odolať extrémnym podmienkam. NASA od týchto vozidiel požaduje výkonnú batériu, autonómne riadenie, komunikačné systémy a navigáciu.

Lunar Outpost

Vanessa Wycheová, riaditeľka Johnsonovho vesmírneho strediska v meste Houston v americkom štáte Texas, vyhlásila, že tieto vozidlá výrazne pomôžu astronautom pri skúmaní povrchu a vykonávaní vedeckých pokusov. Navyše, medzi misiami s ľudskou posádkou budú slúžiť ako výskumné platformy.

Prioritou NASA je vytvoriť na Mesiace základňu s ľudskou posádkou v rámci programu Artemis, ktorý bol pomenovaný po gréckej bohyni Mesiaca. Tento program má slúžiť ako východisko pre budúce lety na Mars.

Cieľom tejto spolupráce medzi NASA a súkromným priemyslom je využiť odborné znalosti agentúry v oblasti vývoja roverov a zároveň rozvinúť komerčné kapacity pre dlhodobý výskum Mesiaca. V rámci zmluvy o službách pre lunárne terénne vozidlá, ktorej celková maximálna potenciálna hodnota je 4,6 miliardy USD, bude každý poskytovateľ spočiatku pracovať na štúdii uskutočniteľnosti s cieľom vyvinúť systém spĺňajúci požiadavky NASA. Následne sa uskutoční demonštračná misia s cieľom overiť výkonnosť a bezpečnosť lunárneho vozidla pred operáciami s posádkou počas misie Artemis V. 

Plány NASA na misiu Artemis 2 s ľudskou posádkou sa museli posunúť na september 2025 kvôli problémom s raketou a vesmírnou loďou. Návrat ľudí na povrch Mesiaca v rámci misie Artemis 3 bol následne posunutý na september 2026. Čína tiež usiluje o vyslanie ľudí na Mesiac, s cieľom pristáť na ňom do roku 2030. Tento cieľ sa stáva súčasťou medzinárodného závodu o dobytie vesmíru.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú