Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Spojené štáty sa v tomto roku pokúsili o vyslanie hneď dvoch misií na povrch Mesiaca, avšak čiastočný úspech dosiahla len jedna z nich a ani v tomto prípade nemožno hovoriť o kompletnom úspechu. Misiu sa ale aj napriek tomu podarilo splniť a zariadenia na palube sondy fungovali tak, ako mali. Nešlo ale o prvý pokus.

USA zároveň nie sú jedinou krajinou, ktorá sa snaží o zdokonalenie pristávania na Mesiaci, avšak rovnako ako aj v prípade minuloročných misií, nové misie Spojených štátov narazili na vážne problémy. Kým jednej z nich sa nepodarilo ani len k Mesiacu dostať, druhá sa takmer prevrátila. Napriek celkovému úspechu je jedna vec jasná – je nutný zásadný pokrok.

Potrebujú 100 % úspešnosť

Zlyhanie lunárneho pristátia v prípade sondy nie je tak vážne, ako v prípade modulu s ľudskou posádkou. Technológiu je ale nutné dostať k maximálnej možnej úspešnosti, keďže v opačnom prípade budú vážne ohrození astronauti, ktorí sa majú na povrch Mesiaca už čoskoro dostať nielen vďaka lunárnemu programu Artemis, ale tiež vlastným programom iných krajín, ako je Čína.

Intuitive Machines

USA sa tento rok najprv pokúsili dostať na Mesiac sondu pomocou rakety Vulcan Centaur. Kým raketa fungovala bezchybne, sonda svoju cestu nezvládla a prišla o drahocenné palivo, kvôli čomu skončila misia neúspechom. Lunárny modul Peregrine tak nakoniec zhorel zemskej atmosfére a zavŕšil prvý pokus USA o lunárne pristátie v 60 rokoch.

Americké misie ale nie sú ani zďaleka jedinými, ktoré v snahe dostať sa na lunárny povrch narazili na rôzne vážne problémy. Ľahké to nemalo dokonca ani Rusko, ktoré má s lunárnymi sondami bohatú históriu a množstvo skúseností. Prečo je teda pristávanie na Mesiaci tak komplikované a s čím sa musia budúce dopravné systémy pre astronautov vysporiadať?

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú