Internetom v poslednom čase kolujú články, že NASA objavila v Antarktíde paralelný vesmír, kde čas beží opačne. Tento významný objav však nie je bohužiaľ ničím iným, než vedeckým výskumom nesprávne interpretovaným médiami. Na tému upozornil portál CNET.

Prelomová štúdia alebo zle interpretovaný výskum?

Všetko to začalo platenou publikáciou portálu New Scientist z 8. apríla, ktorá sa venovala nedávnemu experimentu s detekciou vysokoenergetických neutrín v Antarktíde.

Ten pochádza z antarktického observatória americkej vesmírnej agentúry s názvom ANITA, zloženého z rádiových antén pripojených k balónu s héliom, ktorý lieta nad ľadovým kontinentom vo výške 37 kilometrov.

Zobraziť celú galériu (3)
ANITA / Zdroj: NASA

V takejto výške môžu antény „počúvať“ vesmír a detegovať vysokoenergetické častice známe ako neutrína, ktoré neustále bombardujú planétu. Tieto častice pre nás nepredstavujú žiadnu hrozbu a prechádzajú cez najpevnejšie objekty bez povšimnutia, pričom niektoré odhady naznačujú, že za sekundu cez ľudské telo prejde až 100 biliónov neutrín.

Ak však narazia na atóm a rozbijú sa, produkujú spŕšku sekundárnych častíc, ktoré dokážeme detegovať. Vďaka tomu je možné zistiť, z akej časti vesmíru prišli. ANITA preto detekuje neutrína zrážajúse sa s hmotou v antarktickej ľadovej pokrývke.

V posledných rokoch zaznamenala ANITA hneď niekoľko neobvyklých udalostí, počas ktorých vysokoenergetické neutrína prúdiace z vesmíru prišli z podivného uhla cez vnútro Zeme predtým, než ich zachytil detektor.

O týchto zisteniach vedci diskutujú už od roku 2016 a doposiaľ stále nie je známe vysvetlenie anomálnych udalostí, ktoré ANITA spozorovala. Toto je pravdivá časť správy.

Niektoré médiá si dokonca vymysleli detaily

Teória, ktorá na sociálnych sieťach posledný mesiac z portálu New Scientist koluje, však pracuje s výsledkami, ktoré sú takmer dva roky staré. Píše sa v nej o dôkazoch nálezu NASA, ktorým má byť „bizarný paralelný vesmír prechádzajúci Zemou, kde čas plynie opačne“.

 Na teoretizovaní o výsledkoch výskumov samozrejme nie je nič zlé a často tak výskumníci prídu na poznatky, ktoré v prvotnom výskume neboli známe.

Publikáciu renomovaného portálu si však mnohé médiá prevzali po svojom a keďže je platená, mnohé zo správ odkazujúce na ňu sú roztriedené z úvodných odsekov a nevysvetľujú ďalšie podrobnosti nálezov, v ktorých vedci pripúšťajú, že pre teóriu s paralelným vesmírom existujú viaceré otvorené závery.

Šéf programu ANITA, Peter Gorham, potvrdil, že ide o „nešťastnú bulvárnu žurnalistiku“, pričom ako príklad uvádza portál Daily Star, ktorý si niektoré poznatky o výskume dokonca vymyslel.

„V našich údajoch sme narazili na malý počet anomálií a keď sme vyčerpali všetky možné vysvetlenia v rámci štandardného modelu fyziky, prišiel čas na zváženie iných myšlienok, ktoré tieto hranice posúvajú. Na závere s paralelnými vesmírmi však určite nie sme.“, uviedol Gorham pre portál Science Alert

Paralelný vesmír je bohužiaľ urýchlený záver

Čo tak z tohto celého plynie? O neutrínach toho momentálne veľa nevieme a vedci sa neustále snažia mnohé záhady rozmotať. Skákanie priamo do vysvetlení s paralelným vesmírom je však naozaj predčasné.

Väčšina správ, ktoré túto teóriu bez dôkladného preskúmania dôkazov neustále šíria ďalej bohužiaľ kazia vzťah verejnosti k vede, ktorý je počas súčasnej krízy v súvislosti s koronavírusom už tak na neistej pôde pre šíriacie sa dezinformácie o 5G vysielačoch či iné hoaxy.

Objavenie paralelného vesmíru prechádzajúceho Zemou je bez výhrad prelomový objav, ktorý by bol schopný zatriasť základmi súčasnej astrofyziky, avšak práve preto by sme k nemu mali pristupovať s poriadnou štipkou opatrnosti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom