Vesmírna raketa Indie bola odhodlaná prepísať históriu a zaradiť túto krajinu na krátky zoznam tých, ktoré pristáli na Mesiaci. Počas pristávacieho manévru však riadiace stredisko stratilo s modulom Vikram kontakt. Po mesiacoch bádania vesmírna agentúra NASA oznámila, že našla miesto a zvyšky pristávacieho modulu z misie Chandrayaan-2, informuje Space.

Misia Chandrayaan-2 začala ešte v polovici júla a India sa mala stať iba štvrtou spomedzi všetkých, ktorým sa podarilo pristáť na Mesiaci. K úspešnému pristátiu žiaľ nedošlo. Krátko pred pristátím modulu Vikram došlo k strate komunikácie s riadiacim strediskom a najhoršiemu scenáru, aký si krajina predstavovala. Vo výške zhruba 2,1 km nad povrchom Mesiaca totiž došlo k odchýleniu pristávacieho modulu s roverom z pôvodnej trajektórie a následne s ním operátori na Zemi stratili kontakt.

NASA našla zvyšky modulu Vikram

Vesmírna agentúra ISRO po dvoch mesiacoch potom priznala porážku a stratu pristávacieho modulu, no až doteraz nebolo známe, kde presne sa na Mesiaci nachádza. S novými informáciami vyrukovala vesmírna agentúra NASA, ktorá v spolupráci s indickým inžinierom menom Shanmuga Subramanian našla pozostatky modulu Vikram na Mesiaci. Tím riadiaci lunárnu orbitálnu kameru včera zverejnil nové zábery, ktoré odhaľujú na povrchu svetlé miesta, kde sa zrútili časti modulu.

Nenechaj si ujsť
NASA odhalila budúcnosť misie na Mesiac. Astronauti tam pobudnú niekoľko týždňov

V porovnaní s predchádzajúcimi zaznamenanými snímkami tak mohli odhaliť, kde sa zvyšky Vikramu nachádzajú, informuje Bloomberg. Niektoré sú pritom aj 1,5 metra široké. Modul mal pritom najväčší rozmer 2,5 m.

Misia Chandrayaan-2 je pre Indiu veľmi dôležitá, pretože krajina sa chce stať významným vesmírnym hráčom. Napriek strate kontaktu s pristávacím modulom nie je táto misia na konci. V skutočnosti bude naďalej pokračovať, keďže orbitálna sonda úspešne obieha okolo Mesiaca a naďalej analyzuje jeho povrch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom