Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

NASA plánuje misie, ktoré majú skúmať vlastnosti Mesiaca. Hoci môžu vyvstávať mnohé pochybnosti, agentúra chce už na budúci rok opäť poslať na tento prirodzený zemský satelit ľudskú posádku a dvaja vedci teraz prezradili ďalšie detaily misie. Podľa informácií vedcov budú v roku 2020 astronauti NASA na Mesiaci skúmať zamrznutú vodu a počas 6,5-dňového pobytu vykonajú aj iné pozorovania, informuje Futurism.

NASA má v rukáve ďalšie odvážne misie a jednu z nich chce realizovať už na budúci rok. Počas nej vyšle na povrch Mesiaca 2-člennú posádku, ktorá tam strávi viac času ako misie Apollo. Úlohou posádky bude vykonať niekoľko pozorovaní a získať aj vzorky ľadu z mesačného povrchu. Ešte predtým NASA vyšle pre dvojicu astronautov na povrch Mesiaca špeciálny rover, ktorý budú pri misii využívať. Ovládať ho budú môcť aj na diaľku.

Odvážne plány NASA

Dvojica vedcov z NASA, John Connolly a Niki Werkheiser, počas rozhovoru s LEAG (Lunar Exploration Analysis Group) potvrdila, že astronauti by mohli misiu Artemis vykonávať v tmavej časti Mesiaca, na jeho južnom póle, ktorý bude od miesta pristátia vzdialený približne 15 km. Na miesto určenia ich vďaka dostatočnému dojazdu privezie práve mesačný rover z NASA.

Nenechaj si ujsť
Curiosity poslala z Marsu nádhernú fotografiu. Dokonale vystihuje pustotu planéty

Vedci totiž veria, že na tomto mieste je extrémne starý ľad, ktorý by im mohol poskytnúť cenné informácie. Tu ale agentúra nekončí a po tejto misii plánuje spustiť ďalšiu, pri ktorej už ale posádka zotrvá na Mesiaci 2 týždne. Túto misiu chce NASA spustiť v roku 2025 a o rok nato pošle astronautom aj rover, ktorý by umožnil dlhší dojazd od miesta pristátia.

Do konca budúceho desaťročia tak vedci z NASA chcú umožniť aj 4-člennej posádke letieť na Mesiac a stráviť na jeho povrchu pár týždňov, počas ktorých budú vykonávať dôležité experimenty, no môžu pripraviť „pôdu“ aj pre ťažbu ľadu a výrobu kyslíka. Kľúčom je pritom zostať na Mesiaci dlhšie a možno aj vytvoriť podmienky potrebné pre cestu do hlbšieho vesmíru, konkrétne na Mars, informuje Ars Technica.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú