NASA pracuje na vesmírnom programe Artemis, v ktorom chce dostať človeka na Mesiac. V tomto prípade však nepôjde o jednorázovú návštevu ako tomu bolo pred desiatkami rokov, ale o zotrvanie človeka na tomto zemskom prirodzenom satelite, ktorý má slúžiť ako odrazový mostík pri misiách na Mars, informoval TechCrunch.

Agentúra chce už v roku 2024 poslať na Mesiac aj prvú astronautku a astronauta a využiť inovatívne technológie na skúmanie jeho povrchu. NASA chce vytvoriť na Mesiaci podmienky pre trvalo udržateľný výskum, pričom bude spolupracovať s viacerými partnermi. Cieľ chce dosiahnuť už o 8 rokov.

NASA sa pri tomto programe bude sústrediť na 3 hlavné časti, ktoré majú pomôcť vytvoriť podmienky pre trvalú prítomnosť človeka a zabezpečiť možnosti pre detailný výskum povrchu. Následne chce agentúra podľa oficiálnych informácií získané skúsenosti zúžitkovať a využiť ich pri ceste na Červenú planétu. Odvážny plán NASA bude zahŕňať niekoľko dôležitých krokov, ktoré nakoniec majú viesť k historickému momentu, kedy bude človek opäť kráčať po povrchu Mesiaca. Tentokrát tam však má zotrvať.

NASA chce ísť na Mesiac a ešte ďalej

Administrátor agentúry vo svojom vyjadrení prehlásil, že sú po 20 rokoch života na nízkej orbite Zeme pripravení na ďalšiu veľkú výzvu pri objavovaní vesmíru. Kľúčovými elementmi pre trvalú prítomnosť človeka na Mesiaci pritom budú zariadenia potrebné pre mobilitu astronautov a obývateľná platforma slúžiaca ako základňa pre posádku, ktorá sa na povrchu ocitne. V oblasti mobility plánuje NASA využiť lunárne terénne vozidlo (LTV) a ďalšie vozidlo, ktoré bude slúžiť na presun po povrchu Mesiaca.

NASA

Terénne vozidlo LTV bude vo svojej podstate lunárnym roverom, avšak miesto vzdialeného ovládania ho budú riadiť priamo astronauti. Tento rover nebude mať uzavretú kabínu a pri jazde tak budú musieť posádka mať oblečené špeciálne obleky EVA (extra-vehicular activity), ktoré využijú práve pri kratších cestách po Mesiaci. Ďalšie vozidlo bude veľkým roverom s vlastnou pretlakovou kabínou, ktoré budú môcť astronauti využiť aj na dlhé 45-dňové cesty.

NASA

Nenechaj si ujsť
NASA roztvorila zrkadlo nástupcu Hubblovho teleskopu. Jeho špeciálna konštrukcia stále ohromuje verejnosť

V porovnaní s misiou Apollo bude v programe Artemis na orbite Mesiaca vybudované riadiace centrum a kontrolný modul, ktorý bude slúžiť ako vzdialená základňa pre astronautov so systémom podpory života.

V prípade ich neprítomnosti, ak sa vyberú na povrch, bude tento modul operovať autonómne a riadiť všetky potrebné procesy. Navyše, podobne ako Medzinárodná vesmírna stanica, aj táto základňa na orbite Mesiaca bude môcť byť časom rozširovaná o nové moduly.

NASA

Na povrchu Mesiaca bude mať potom posádka k dispozícii obývateľnú platformu, ktorá by mala poňať 4 astronautov počas kratších výskumných misií. Ďalším kľúčovým elementom pre misie budú aj robotické rovery, ktoré budú zbierať potrebné vzorky a dáta pre ďalší výskum. Jednou z najdôležitejších častí však bude získavanie základných zložiek potrebných pre život mimo Zeme, teda vody a kyslíka.

Tisíce ľudí chcú byť astronautmi

NASA plánuje simulovať aj cestu na Mars a 4-člennú posádku časom vyšle na orbitálnu základňu pri Mesiaci na niekoľkomesačný pobyt, čím chce vytvoriť podmienky ako pri reálnej misii na túto planétu. Pokiaľ teda všetky plány agentúry skončia úspechom, pôjde o najväčší posun v histórii ľudstva pri skúmaní okolitého vesmíru, ktoré bude zahŕňať aj misiu na Červenú planétu.

V ďalšej tlačovej správe pritom agentúra informovala, že na program Artemis sa doteraz prihlásilo až 12 000 ľudí, ktorí túžia stať sa astronautmi. Náročný výcvik však zvládne iba zlomok z prihlásených. Agentúra by mala podľa doterajších informácií predstaviť nových kandidátov na astronautov už v lete budúceho roka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom