Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

NASA má za sebou úspešný test obrovského zrkadla teleskopu Jamesa Webba, ktorý má nahradiť už legendárny Hubblov teleskop. Vesmírna agentúra je tak o krok bližšie k jeho plánovanému štartu v roku 2021, píše Engadget.

Významný míľnik pre prípravy teleskopu

Teleskop Jamesa Webba čaká k budúcoročnému štartu ešte dlhá cesta, a technici či inžinieri z NASA už začínajú s dlhým zoznamom dôležitých záverečných testov.

Nedávno oslávili úspešný test obrovského 6,5-metrového zrkadla teleskopu, ktoré sa im podarilo roztvoriť a nasadiť do rovnakej konfigurácie, akú bude mať vo vesmíre, informovala vesmírna agentúra.

K zrkadlu bolo pripojené aj špeciálne zariadenie, ktoré simulovalo prostredie s nulovou gravitáciou, aby tak inžinieri otestovali schopnosť zrkadla rozložiť sa vo vesmíre.

Pretože je zrkadlo také veľké, nezmestí sa v celku do žiadnej rakety, a skladá sa tak z radu pohyblivých častí, ktoré sa samostatne roztvoria. Technický tím rozloží zrkadlo už len raz, a to tesne pred jeho odvozom na štartovaciu plochu.

„Nasadenie oboch krídel teleskopu je ďalším významným míľnikom, ktorý ukazuje, že sa Webb dokáže vo vesmíre správne rozložiť. Ide o veľký úspech celého tímu.“, uviedol jeden z hlavných technikov Lee Feinberg pre Palabolic Arc

Zobraziť celú galériu (2)
Celková cena teleskopu James Webb sa vyšplhala na 9,7 miliárd dolárov / Zdroj: NASA

Prečítaj si tiež
Voda na Marse pochádza z rôznych zdrojov, nové zistenia vyvracajú všetky známe teórie

Vývoj teleskopu však nebol ľahkým orieškom, keďže jeho štart bol pôvodne naplánovaný na rok 2018. Zložitosť konštrukcie, veľkých počet častí a skutočnosť, že ide o najkomplexnejší teleskop na svete však tento dátum niekoľkokrát posunuli. NASA je teraz presvedčená, že James Webb je na dobrej ceste, a v budúcom roku môžeme očakávať jeho štart.

Prečítaj si tiež
Táto kométa má päťnásobok veľkosti Jupitera a blíži sa smerom k nám. Je neuveriteľne jasná

James Webb je očakávaným nástupcom už dosluhujúceho Hubbleovho teleskopu, ktorý pôvodnú životnosť už dávno prekročil, ale očakáva sa, že zostane funkčný ešte niekoľko rokov.

Rovnako ako jeho predchodca bude James Webb slúžiť na skúmanie telies a štruktúr v celom vesmíre, a určite prinesie zaujímavé objavy do sveta astronómie. Teleskop vznikol spoluprácou niekoľkých agentúr – okrem NASA je do projektu zapojená aj európska ESA a kanadská CSA.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú