NASA sa chystá v rámci programu Artemis pristáť na Mesiaci, jeden z oficiálnych predstaviteľov Bob Cabana však nechce, aby na ňom vesmírna agentúra uviazla, píše Futurism. Jej dlhodobým cieľom je totiž pristátie na Marse, to však nedokáže bez pomoci súkromných spoločností a predovšetkým SpaceX.

Mesiac je len prvou métou

„Nechceme uviaznuť na Mesiaci. Chceme sa naučiť to čo potrebujeme, aby sme sa dostali na Mars,“ vyhlásil Cabana. Z jeho slov vyplýva, že sa chce NASA tentoraz vyhnúť tomu, čo sa naposledy stali v prípade Medzinárodnej vesmírnej stanice, ktorú ľudstvo vybudovali a po dobu dvadsiatich rokov sa ďalej nedostalo.

Obzvlášť sa však chce vyhnúť tomu, čo sa stalo s posledným lunárnym programom v 60-tych a 70-tych rokoch. V rámci projektu Apollo vtedy Spojené štáty pristáli na Mesiaci hneď 6-krát, odvtedy sa však ľudstvo na povrch nášho najbližšieho vesmírneho suseda nevrátilo.

Okrem klesajúceho záujmu verejnosti a vládnej podpory zabránil dlhodobému obývaniu Mesiaca aj nedostatok potrebných technológií. V dnešnej dobe si dokáže ľudstvo na Mesiaci vyprodukovať kyslík, vodu, raketové palivo pre návrat a dokonca aj stavebné materiály, aj keď sú tieto technológie len vo svojom počiatku.

V ére programu Apollo by sa však museli astronauti spoliehať len na to, čo si so sebou priniesli – teda fotoaparáty, nástroje pre odoberanie vzoriek a golfové palice.

Komercializácia Mesiaca

Tak ako sa nižšie obežné dráhy Zeme dostali prevažne do rúk súkromných spoločností, ktoré na nich budujú vlastné stanice či satelitné konštelácie, tak to plánuje aj NASA s Mesiacom. Prostredníctvom programu Artemis má vytvoriť podmienky vhodné pre firmy, ktoré dostanú možnosť založiť jedinečné podniky na mimozemskom svete.

Mars je nejasný

Aj keď chce NASA dostať ľudí na Mars, presnejší plán je zatiaľ nejasný a bude sa zakladať na poznatkoch získaných pri kolonizácii Mesiaca. Je však nepravdepodobné, že pri marťanskom programe uvidíme štarty rakety SLS kvôli jej premrštenej cene a nepostačujúcim schopnostiam.

NASA sa však do značnej miery spolieha na kozmickú spoločnosť SpaceX, bez ktorej pristáť na Mesiaci nedokáže. Kým v časoch programu Apollo si niesla raketa Saturn V svoj vlastný lunárny modul, novodobá raketa SLS (zostrojená prevažne z komponentov Raketoplánu) dostane astronautov len na vesmírnu stanicu Gateway, ktorú chce NASA vybudovať v spolupráci s ostatnými krajinami na obežnej dráhe Mesiaca.

NASA/MSFC

NASA sa spolieha na raketu Starship, ktorej upravený druhý stupeň chce použiť ako transportný modul medzi stanicou Gateway a základňou na lunárnom povrchu, s ktorou majú súkromné spoločnosti obrovské plány a chcú stavať na Mesiaci veľké mestá.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú