NASA v spolupráci so spoločnosťami Maxar Technologies a Busek Co. úspešne otestovala iónový pohon s výkonom 6 kW. Tento pohonný systém sa stane súčasťou oveľa väčšieho a výkonnejšieho modulu PPE, ktorý poslúži ako pohonná jednotka vesmírnej stanice Gateway na obežnej dráhe Mesiaca, informuje NASA.
Najsilnejší pohon otestovaný, program Artemis napreduje
Kontrakt v hodnote 375 miliónov amerických dolárov prináša prvé reálne a zaujímavé výsledky. Systém iónového pohonu prešiel testami, ktoré simulovali aj opakované vypínanie a opätovné štarty, ktoré bude nutné podstúpiť počas tranzitu k lunárnej obežnej dráhe a následne aj na úpravy orbity počas služby v programe Artemis.

Elektrický pohon s výkonom 6 kW je len jednou časťou z celkovej pohonnej jednotky s výkonom až 50 kW, pričom musia vydržať 15 rokov. Práve otestovaný elektrický pohon je pritom až o 30 % výkonnejší než čokoľvek, čo firmy Maxar a Busek dodnes skonštruovali.
Pohonný systém stanice Gateway nadobudne podobu samostatného modulu a pôjde o najvýkonnejšiu kozmickú loď s elektrickým iónovým pohonom. Ešte na Zemi bude spojený s obývateľným modulom pre logistiku, ktorý vyvíja firma Northrop Grumman a vychádza z dizajnu kozmickej lode Cygnus. Na obežnú dráhu Zeme ich následne vynesie raketa Falcon Heavy.
Falcon Heavy namiesto Raketoplánu – ako funguje iónový pohon?
Iónový pohon je pre rakety štartujúce zo Zeme prakticky nepoužiteľný, avšak pre sondy a kozmické lode ide o jeden z najefektívnejších spôsobov pohonu vôbec. Iónový pohon ionizuje neutrálny plyn, ktorého ióny sú následne urýchlené naprieč elektrickým polom. Plyn sa nakoniec stáva opäť neutrálnym a pri výstupe z dýzy dosahuje rýchlosť až do 50 km/s.
Pohonná efektivita dosahuje v prípade iónového pohonu až 80 % a špecifický impulz, ktorý je ukazovateľov efektivity, sa pohybuje v rozmedzí 2000 – 5000 s. Pre porovnanie, klasické raketové motory používané pri štartoch rakiet majú špecifický impulz približne 300 s – dosahujú však oveľa vyšší ťah.

Kým sa na stavbe Medzinárodnej vesmírnej stanice podieľal Raketoplán, Gateway vynesie do vesmíru Falcon Heavy a podobne to bude i s ďalšími modulmi.. Na programe Artemis sa však podieľa oveľa viac súkromných spoločností, ktoré vyvíjajú vlastné pristávacie moduly, či ďalšie rakety, ako napríklad Blue Origin a ich New Glenn, ktorý môže vďaka obrovskému nákladnému priestoru vynášať do vesmíru ďalšie časti vesmírnych staníc.
Na stanici Gateway sa neskôr objavia aj európske komponenty, napríklad v podobe modulu pre komunikáciu, infraštruktúru a dočerpávanie paliva, ktorého kontrakt v hodnote 296 miliónov € získala francúzsko-talianska firma Thales Alenia Space, píše UniverseToday.
Teraz čítajú

Musk porazil Bezosa. SpaceX má oficiálne vo vačku miliardový kontrakt a dostane astronautov na Mesiac

Čína buduje vesmírne zbrane a je najväčšou hrozbou sveta, varujú špióni USA

Vylepšili historicky prvú snímku čiernej diery. Lepšiu si ešte určite nevidel, teraz vrhá von prúd plazmy

VIDEO Do SpaceX tečú ďalšie stovky miliónov a pošle Falcon Heavy na Mesiac. Pristane tam, kde žiaden človek ani sonda neboli

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ SpaceX končí s doterajším spôsobom zachraňovania častí Falconu 9. Staví na efektívnejšie riešenie
Články, ktoré hýbu svetom

Facebook čelí gigantickej žalobe z Česka. Na súd sa obrátil majiteľ známych kasín kvôli reklame, žiada vysoké odškodné

Dlhoročný súdny spor Tesly s bývalým inžinierom, je konečne urovnaný. Ukradla jej čínska automobilka autopilota?

Obyčajný hot dog premenil na zážitok. Roztomilý stánok na troch kolesách ľudia milujú

Vedci vyvíjajú „roborastliny“, ktoré ti nahlásia, že sú choré. Špenátový list dokáže poslať e-mail
