NASA podľa všetkého aj naďalej ignoruje ostrú a oprávnenú kritiku pripravovanej rakety Space Launch System (SLS), ktorá čelí paľbe kvôli svojej extrémne vysokej cene a pomerne zastaralým technológiám.

Ako však informuje portál SPACE, NASA sa rozhodla udeliť obrovský kontrakt v hodnote až 3,19 miliardy amerických dolárov spoločnosti Northrop Grumman, ktorá zabezpečí výrobu dodatočných prídavných raketových motorov na pevné palivo.

Najmenej 9 misií SLS

Program Artemis, pre ktorý je raketa SLS postavená, má tak podľa nových plánov „zaručených“ najmenej 9 misií. Prví astronauti majú pritom na povrchu Mesiaca pristáť v rámci misie Artemis III, ktorá sa neuskutoční skôr, než v roku 2025.

NASA

Northrop Grumman za spomínanú sumu skonštruuje ďalších 12 prídavných motorov, ktoré sa zakladajú na dizajne z éry Raketoplánu. Dostanú však rôzne vylepšenia, ako nový materiál trupu, čím značne ušetria na hmotnosti a tiež elektronický ovládací systém vektorovania ťahu, vysvetľuje spoločnosť v tlačovej správe.

Prvý let rakety SLS sa mal uskutočniť už v tomto roku, neskôr bol však odložený na začiatok 2022. Samotný stroj je pritom už skonštruovaný, má však neustále rôzne problémy. Najnovšie je to jeden z motorov, ktorého ovládanie nekomunikuje.

Odložia ju opäť?

K pristátiu prvých astronautov programu Artemis na Mesiaci malo dôjsť v roku 2024. Dnes sa počíta s rokom 2025 a ani to nemusí byť finálny dátum, keďže okrem rakety Starship musia technici pripraviť ak nové skafandre.

NASA

Kľúčová je tiež vesmírna stanica Gateway, na ktorej sa podieľa Európska vesmírna agentúra a nie je úplne jasné, že ju stihneme do roku 2025 s istotou skonštruovať. Momentálne je však najväčším problémom práve jeden z motorov, vysvetľuje Ars Technica.

V prípade potreby výmeny súčiastky môže ísť o meškanie niekoľkých dní. Ak však bude potrebné vymeniť celý motor RS-25, ktoré kedysi poháňali Raketoplán, môže dôjsť k ďalšiemu odkladu prvého orbitálneho letu SLS o niekoľko týždňov. NASA aj napriek problémom a zastaralej technológii uvažuje nad používaním tejto rakety až do roku 2050.

Predbehne ju uponáhľaná Starship

Ak by SLS stihla svoj pôvodný termín, do kozmu by sa dostala skôr, než raketa Starship spoločnosti SpaceX. Tá má podľa Muska letieť len chvíľu po tom, čo dostane povolenie od Federálneho leteckého úradu – na toto tvrdenie sa však spoliehať nemožno, keďže Elon Musk pôvodne sľúbil pripravenosť posledného prototypu Starship niekoľkokrát.

NASA

SLS však v rámci misie Artemis I zrejme poletí reálne až v lete budúceho roku a Starship tak má reálnu šancu na jej „porazenie“. Avšak kým zlyhanie prvého orbitálneho prototypu Starship môže oddialiť jej prevádzku o niekoľko mesiacov, zlyhanie SLS dokáže spôsobiť hotovú katastrofu a neprichádza preto do úvahy.

Northrop Grumman medzitým nepracuje len na samotných prídavných motoroch, ale napríklad aj na pohone záchranného systému kozmickej lodi Orion, ktorá dostane astronautov na obežnú dráhu Mesiaca a dokonca aj na samotnej stanici Gateway, pre ktorú buduje obývateľný modul. Ten vynesie do vesmíru raketa Falcon Heavy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú