Vedci prichádzajú s novým nápadom, ktorý má zásadne zjednodušiť kolonizáciu Mesiaca a stavbu ľudských obydlí na ňom. Za účelom vytvorenia lunárnej budovy navrhujú prevrátiť na bok Starship, ktorá poskytne množstvo priestoru, informuje Universe Today.

Kolonizácia sa začína

Táto metóda má jedno veľkú výhodu – Starship sa totiž na povrch Marsu dostane bez ohľadu na to, či ju chce niekto prerobiť na budovu alebo nie. Kontrakt od NASA totiž definitívne získala, súdny spor s nespokojnou firmou Blue Origin je preč a megaraketa, ktorú SpaceX vyvíja, môže naďalej napredovať aj v tomto smere.

Na povrch Mesiaca má okolo roku 2025 dostať po dlhej dobe prvých astronautov a najmä prvú ženu. Cieľom je použiť lunárnu verziu Starship na ich transport medzi povrchom Mesiaca a stanicou Gateway na jeho obežnej dráhe.

SpaceX

Nie je jasné, koľko takýchto transportov má Starship vydržať, nakoniec však svoju službu skončí a nahradí ju ďalšia. V tom momente je ideálne takýto „vrak“ využiť presne tak, ako navrhujú vedci a zužitkovať tisícky metrov kubických užitočného priestoru. Na Mesiaci si už dokážeme vyrobiť palivo a potrebné materiály a jeho obsadenie ľudským obyvateľstvom je skôr či neskôr nevyhnutné.

Ako ju chcú prevrátiť?

Vedci v tomto prípade predpokladajú, že dizajn prejde len minimálnymi modifikáciami a vďaka nízkej lunárnej gravitácii si Starship svoju štruktúru udrží aj po tom, čo ju pomocou systému MOROCAS prevrátia na bok, píše tím na dedikovanej webovej stránke.

Systém MOROCAS, teda Modulárny robotický konštrukčný autonómny systém, je flotila samostatných roverov. Tie chcú navrhnúť tak, aby sa vošli do Starship, dokázali nosiť náklad a manipulovať s potrebným vybavením a nástrojmi.

Nejde pritom o jedinú lunárnu základňu, ktorú ľudstvo plánuje. Okrem rôznych vládnych agentúr vlastné stanice navrhuje napríklad aj SOM, ktorá chce na Mesiaci postaviť veľké mesto ako pre vedcov, tak aj pre turistov.

SSP21

MOROCAS z vyradenej Starship zároveň odčerpajú prebytočné palivo a keď ju nakoniec dostanú na bok, je možné odčerpať zvyšky paliva a vytvoriť vo vnútri potrebnú atmosféru. Následne je umožnený vstup aj astronautom, ktorí môžu začať s úpravou interiéru.

Prvý lunárny hotel

Starship má v konečnom dôsledku poskytnúť až tri poschodia s výškou 3 m, pričom celkovo zabezpečí asi 850 m2 pohodlne využiteľnej podlahy. Štúdia, ktorú vedci za účelom napredovanie v tomto projekte vypracovali, sa tiež zaoberá radiáciou, lunárnym prachom, ktorý sa na všetko prichytáva a aj únavou astronautov.

Pre misie, ktorých cieľ je stavba základne, odporúčajú odborníci vylepšené skafandre a dbanie na fyzické i psychické zdravie astronautov, ktorých môže vyčerpávať ťažká práca, ktorá môže byť náročná ako fyzicky tak i mentálne. Za účelom voči radiácii vedci odporúčajú prikryť prevrátenú Starship lunárnym regolitom.

SSP21

Prvým krokom je však, momentálne, potreba dostať Starship na obežnú dráhu. Za úlohu to má prototyp Ship 20 a jej prvý stupeň Booster 4, pričom Musk očakáva tento debutový let už v blízkej dobe.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP