Satelit TESS objavil svoju prvú planétu podobnú Zemi, ktorá sa nachádza v obývateľnej zóne hviezdy. Planétu s názvom TOI 700 d potvrdili astronómovia aj pomocou Spitzerovho vesmírneho teleskopu, informuje Science Alert.

Veľkosťou podobná Zemi a vhodné podmienky pre život

NASA hlási ďalší úspech. Jej satelit TESS totiž objavil svoju prvú planétu podobnú Zemi, ktorá sa dokonca nachádza aj v obývateľnej zóne svojej hviezdy, čo by mohlo znamenať prítomnosť tekutej vody. Planéta TOI 700 d je vzdialená len 100 svetelných rokov od Zeme a vedci jej nález potvrdili aj pomocou Spitzerovho vesmírneho teleskopu.

Jej hviezda, TOI 700, má asi 40 % veľkosti nášho Slnka, a je približne o polovicu studenšia. V jej sústave objavil satelit TESS celkom 3 planéty, avšak iba TOI 700 d sa nachádza v jej obývateľnej zóne, čo znamená, že nie je od nej príliš ďaleko ani príliš blízko a jej teploty sú tak priaznivé pre prítomnosť tekutej vody.

Planéta je o 20 % väčšia než Zem a svoju hviezdu obehne za 37 dní, pričom prijíma 86 % energie, ktorú zachytáva Zem zo Slnka. Predpokladá sa, že všetky planéty v sústave sú prílivovo uzamknuté, čiže jednou stranou sú vždy obrátené k hviezde.

Zobraziť celú galériu (2)
Okolo hviezdy TOI 700 obiehajú 3 známe planéty / Zdroj: NASA

Rôzne simulácie planéty

Astronómovia tiež vytvorili rôzne simulácie založené na veľkosti a type hviezdy, aby predpovedali atmosférické zloženie a povrchovú teplotu planéty, ktoré sa kvôli prílivovému uzamknutiu môžu výrazne odlišovať od tých našich.

Jedna z nich ukazuje TOI 700 d zakrytú hustou atmosférou s vysokou koncentráciou oxidu uhličitého, ktorá podľa vedcov kedysi obklopovala aj Mars, pričom jedna strana je neustále zakrytá oblakmi.

V druhom modeli simulovali planétu ako bezmračnú verziu dnešnej Zeme, kde vietor prúdi z temnej strany na svetlú. Vedci majú v pláne planétu naďalej pozorovať a získať tak údaje, ktoré by sa mohli zhodovať s jedným z modelov NASA.

„Je to vzrušujúce, pretože bez ohľadu na to, čo sa o tejto planéte dozvieme, bude to vyzerať úplne inak ako to, čo tu máme na Zemi.“, uviedla výskumná asistentka Gabrielle Engelmann-Suissa.

Zobraziť celú galériu (2)
Simulované modely planéty TOI 700 d / Zdroj: Youtube / NASA Goddard

TOI 700 d je jednou z mála planét podobných Zemi, ktoré boli doposiaľ objavené v obývateľnej zóne svojej hviezdy. Ďalšie sa nachádzajú napríklad v sústave hviezdy TRAPPIST-1 a niekoľko objavil aj Keplerov vesmírny teleskop.

Tento nález je však prvý svojho typu pre satelit TESS, ktorý bol do vesmíru vypustený v prvej polovici roka 2018.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom