Ešte pred pár mesiacmi sme informovali o tom, že NASA a SpaceX sa spojili, aby v pripravovanej misii mohli odkloniť letovú dráhu asteroidu vzdialeného zhruba 11 miliónov kilometrov od Zeme. Teraz sa však na túto úlohu pripravujú aj ďalšie vesmírne agentúry po svete a pokiaľ pôjde všetko hladko, už v roku 2022 sa staneme svedkami nárazu vesmírnej lode DART do asteroidu Didymos B. Na náraz do tohto asteroidu pripravuje NASA misiu DART, no pri sledovaní úlohy a vyhodnocovaní výsledkov pomôžu aj ďalšie agentúry, informuje Science Alert. 

To, čo sa kedysi zdalo ako obyčajné sci-fi z filmu či knihy, bude o pár rokov realitou. Vesmírna agentúra NASA v spojení so SpaceX a ďalšími agentúrami plánujú misiu, ktorá sa pokúsi poprvýkrát v histórii spomaliť asteroid na svojej dráhe. Konkrétne sa jedná o menší asteroid Didymos B s priemerom 160 m, ktorý obieha okolo väčšieho asteroidu Didymos A, no ten má veľkosť až 780 metrov. Vesmírna loď má pritom vpáliť do menšieho z asteroidov už o 3 roky.

Dôležitý test môžu ovplyvniť doterajšie zistenia

Týmto testom sa chce NASA a ESA presvedčiť či bude možné v budúcnosti ovplyvniť letiaci asteroid, pokiaľ by taký skrížil svoju dráhu so Zemou. Vedci totiž dokážu bez väčších problémov odhaliť aj vzdialené objekty vo vesmíre a vypočítať ich letovú dráhu. Vesmírne agentúry však stále nie sú dostatočne pripravené na situáciu, v ktorej by bola naša planéta ohrozená letiacim asteroidom. Z týchto dôvodov vypracovali spomínané agentúry svoj plán ešte v roku 2015, no podľa nových zistení nemusí ísť všetko podľa predstáv.

Nenechaj si ujsť
Do našej Slnečnej sústavy mieri už druhý medzihviezdny objekt. Tentokrát poskytne ľuďom výhodu

Po skúsenostiach v misii japonskej sondy Hayabusa2, ktorá v apríli tohto roka „bombardovala“ asteroid Ryugu, sa ukázalo, že povrch týchto telies nemusí byť vždy tak pevný ako sa predpokladalo. Na tomto asteroide totiž vznikol po zásahu omnoho väčší kráter a jeho povrch sa choval akoby ho pokrýval piesok. Práve tieto zistenia môžu mať dopad aj na budúce misie. Pokiaľ by sa takýto scenár zopakoval v prípade asteroidu Didymos B, po náraze lode môže vzniknúť väčší kráter ako ukázali doterajšie simulácie a modely.

Po misii budú nasledovať pozorovania

Vedci však nemajú príliš veľa informácií o chovaní týchto vesmírnych telies. Pred pár dňami sa ale v Ríme stretlo až 130 vedcov, ktorí neformálne diskutovali a zvažovali možnosti spolupráce NASA a ESA, čo označili ako AIDA (Asteroid Impact and Deflection Assessment) a agentúry budú spolu vyhodnocovať dopad takýchto misií. Ian Carnelli z ESA označil túto spoluprácu ako „poistku“ pre našu Zem v prípade ohrozenia asteroidom. Misia DART pritom odštartuje v júli 2021 a po 16 mesiacoch letu vpáli loď do Didymos B rýchlosťou až 23 760 km/h.

Zobraziť celú galériu (2)
NASA/Johns Hopkins APL

Napriek takejto ohromnej rýchlosti sa však asteroid zo svojej dráhy zrejme príliš nevychýli. Má sa spomaliť jeho rýchlosť, avšak iba o niekoľko cm/s. To ale bude stačiť aj vedcom na Zemi, ktorí budú túto zmenu schopní pozorovať. Keďže je Didymos B príliš ďaleko od Zeme, do misie sa zapojí aj malý cubesat LICIAcube, ktorého úlohou bude vytvoriť fotografie tohto nárazu. Následne budú vedci pozorovať asteroid aj zo Zeme pomocou teleskopov, informuje Technologyreview.

Pozorovanie bude prebiehať aj roky po plánovanej misii

Ďalšou časťou toho veľkolepého plánu je aj malá kozmická loď Hera, ktorá poletí k asteroidu v roku 2023. Jej úlohou bude poskytnúť vedcom bližšie detaily o dopade tohto nárazu na asteroid. Hera však bude obsahovať dva malé cubesaty, z ktorých jeden pristane priamo na povrchu a druhý bude svojou kamerou, lidarom a termálnou kamerou Didymos B pozorovať. Tento asteroid si pritom vedci vybrali z dôvodu, že nepredstavuje pre Zem žiadne ohrozenie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP