NASA už od štvrtka 10. septembra vyzýva všetky súkromné spoločnosti, aby predložili svoje návrhy na ťažbu mesačných hornín. Hoci táto správa znie možno mierne bizarne, je v súlade s prejavom prezidenta Donalda Trumpa, ktorý odvážne vyhlásil, že Amerika sa chce stať lídrom v oblasti využívania zdrojov nachádzajúcich sa v pôde alebo podloží Mesiaca a asteroidov, informoval portál Phys.

Zavedením tejto politiky si prezident Spojených štátov vytvoril ďalších „nepriateľov“, keďže ju do praxe zaviedol bez akéhokoľvek medzinárodného právneho súhlasu.

O tom, že má NASA v pláne ťažiť, respektíve skupovať vyťažené horniny, informoval prostredníctvom Twitteru riaditeľ NASA, Jim Bridenstine.

„NASA kupuje lunárnu pôdu od komerčného dodávateľa! Je čas ustanoviť regulačnú istotu pri ťažbe a obchodovaní s vesmírnymi zdrojmi“

V rámci uvedenej výzvy NASA požaduje od súkromných spoločností „iba“ samotný návrh a zostrojenie lunárneho robota, ktorý dokáže z povrchu Mesiaca vyťažiť určité množstvo regolitu. Konkrétne má vesmírna agentúra v pláne skupovať vzorky s hmotnosťou 50 až 500 gramov, pričom cena za jednotlivé vzorky sa bude pohybovať v rozmedzí 15 až 25-tisíc amerických dolárov.

Ide teda o jedinečnú príležitosť pre súkromne spoločnosti, ako sa môžu zviditeľniť a zarobiť na špecifickom trhu. NASA na svojich stránkach informovala, že súkromným spoločnostiam plánuje v prípade úspechu vyplatiť túto sumu po častiach s tým, že vybrané spoločnosti dostanú 10 % z celkovej sumy na začiatku, 10 % pri štarte a zvyšných 80 % po úspešnom dokončení celej misie.

NASA's Johnson Space Flight Center

Súkromne spoločnosti sa pritom nebudú musieť starať o nič iné iba o samotnú ťažbu, pretože na Mesiac ich dopraví, buď samotná NASA, alebo niektorá z jej partnerských spoločností.

Uvedená výzva sa neobmedzuje iba na americké spoločnosti, ale platí pre všetky súkromné firmy sveta, pričom ich úlohou je zozbierať malé množstvo mesačných hornín z akejkoľvek časti Mesiaca, vytvoriť snímky vzoriek, poskytnúť údaje o nazbieranom materiáli a pripraviť ho na zber.

Následne by mali všetky takto zaistené vzorky súkromné spoločnosti previesť do vlastníctva NASA, čo znamená, že americká agentúra bude jediným výhradným vlastníkom vzoriek. Kritickou požiadavkou vesmírnej agentúry však je, aby vzorky boli prevedené do jej vlastníctva najneskôr do roku 2024, kedy sa má uskutočniť ďalšie pristátie človeka na Mesiaci.

Táto správa tiež naznačuje, že NASA sa čim ďalej, tým viac spolieha na model verejno-súkromného partnerstva, kedy už nezodpovedá za všetky náklady potrebné na vývoj a prevádzku misií, ale namiesto toho uzatvára zmluvy so súkromným sektorom. Inak tomu nebolo pri prípravách pre návrat astronautov na Mesiac, kde rozdelila financie vo výške 967 miliónov dolárov pre 3 súkromné spoločnosti, ktoré majú poskytnúť riešenia pre budúcu misiu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom