Vesmírna agentúra NASA pokračuje v prípravách pre návrat astronautov na Mesiac. Na jar tohto roka rozdelila financie vo výške 967 miliónov dolárov pre 3 súkromné spoločnosti, ktoré majú poskytnúť riešenia pre budúcu misiu. Jedna z firiem, Blue Origin, teraz odhalila prototyp svojho lunárneho modulu, ktorý bude v najbližších rokoch slúžiť v NASA na testy a simulovanie pre astronautov, informuje Futurism.
NASA celkovo rozdelila spomínané financie pre spoločnosť SpaceX, Blue Origin a Dynetics. Zatiaľ čo firma Elona Muska si z dohody odniesla 135 miliónov dolárov a má vyvinúť vesmírnu loď Starship, Dynetics odišiel so sumou 253 miliónov a najväčší podiel získal práve Blue Origin, ktorý pracuje na vývoji lunárneho modulu pre astronautov.
Trojica týchto firiem má spoločnú úlohu, vyvinúť systémy pre pristátie človeka na Mesiaci v budúcich misiách Artemis. NASA chce pritom na tento prirodzený zemský satelit poslať aj prvú astronautku a ďalšieho astronauta už v roku 2024.
Každá zo spoločností má pritom prispieť vlastnými riešeniami. Dynetics pracuje na štruktúre, ktorá umožní výstup a zostup pristávacieho systému, ktorý vynesie raketa Vulcan od United Launch Alliance. SpaceX, ako je dobre známe, pracuje na vesmírnej lodi Starship.
Pri jej vývoji doteraz značne pokročila a podarilo sa jej vykonať aj prvý „hop“ test, či vylepšiť motor Raptor, ktorý bude poháňať raketu Super Heavy a vesmírnu loď. Úlohou spoločnosti Blue Origin je potom poskytnúť pre NASA lunárny modul, 3-stupňový pristávací modul, ktorý vynesie vlastná raketa spoločnosti New Glenn a raketa Vulcan.
NASA získala prototyp lunárneho pristávacieho modulu
Blue Origin už taktiež ukázal výsledky svojho vývoja a pre NASA predstavil prototyp lunárneho modulu v plnej veľkosti, ktorý síce nie je funkčný, no má poslúžiť ako maketa v reálnej veľkosti pre pripravované simulácie a testovania v najbližších 3 rokoch. Počas toho obdobia bude agentúra vyhodnocovať ergonómiu modulu či priestor pre nástup a pohyb astronautov v oblekoch a ďalšie jeho vlastnosti.
Takmer 12,2 metra vysoké zariadenie už bolo doručené do Johnsonovho vesmírneho strediska v Houstone, kde bude podrobené testom a zostane tam až do budúceho roka. Na vývoji tohto prototypu sa okrem Blue Origin podieľali aj spoločnosti Lockheed Martin, Northrop Grumman a Draper, informuje TechCrunch.
Nenechaj si ujsť
NASA navrhla novú vesmírnu toaletu na ISS. Stála vyše 20 miliónov
Samotný modul sa pritom skladá z 3 častí – výstupného elementu (Ascend Element), zostupného elementu (Descend Element) a transfer elementu (TE). Zostupný modul je založený na pristávacom nákladnom module Blue Moon a vybavený vodíkovým pohonom BE-7 LOX, na ktorom Blue Origin pracuje vyše 3 rokov.
Výstupná časť lunárneho modulu bude obsahovať všetky avionické systémy, softvér, hardvérové systémy pre podporu života a prostredie pre posádku. Transfer element potom poslúži na pristátie modulu z lunárneho orbitu a je založený na nákladnej kozmickej lodi Cygnus, ktorá vynáša zásoby na ISS, informuje Blue Origin.
NASA chce odštartovať program Artemis už v roku 2024, kedy vyšle na Mesiac ďalších astronautov a zároveň plánuje preskúmať lunárny povrch detailnejšie ako kedykoľvek predtým. K tomu majú pomôcť systémy, ktoré budú v budúcnosti vybudované priamo na Mesiaci a okolo neho.
Tie budú zahŕňať lunárny systém pre skúmanie, raketový systém (vesmírna loď Starship), modul Orion, orbitálnu stanicu, už spomínaný lunárny pristávací modul a modernú generáciu vesmírnych oblekov pre astronautov, ktoré budú vytvorené špeciálne pre program Artemis.
Teraz čítajú

Vyrobili ďalšiu revolučnú batériu. Nabíja sa až 10-krát rýchlejšie ako súčasné lítium-iónové

NASA ide utrácať: Na Mesiaci bude obrovský rádioteleskop a takto postavíme budovy pre osídlenie Marsu

Výborné správy: SpaceX hlási, že na úplné pokrytie planéty Starlinkom mu stačí už len pár misií

Poznáme presný objem, koľko ton vesmírneho prachu padne každoročne na Zem. Zmerať to trvalo 20 rokov

Rover z Marsu opäť na čele prevratného zistenia. Jazerá a rieky vyschli na Marse inak ako sme si mysleli
Články, ktoré hýbu svetom

VIDEO VIDEO: Elon Musk konečne ukázal, ako vyzerá preprava ľudí na Teslách revolučným tunelom pod Las Vegas

Ďalší veľký problém Facebooku: Opäť sa predávajú telefónne čísla ľudí, nepatria však do nedávneho megaúniku

Dvaja kamaráti z Brna predstavili čip, ktorý ti zjednoduší život. Stačí si ho nalepiť na mobil

Špinavý label z československých ulíc búra stereotypy. Slováci investovali tisíce, aby vytvorili „porno“ rodinu
