Ruská vesmírna loď Sojuz-5 dostane podľa Dmitrija Rogozina jedinečný pohon, ktorému sa ťažnou silou na svete žiaden iný nevyrovná. Raketový motor RD-170MV bol zostrojený spoločnosťou Energomash neďaleko Moskvy a vznikol na základoch motora RD-170, pričom využíva len ruské komponenty.

Nová pýcha ruskej kozmonautiky vznikla pomocou modifikácií pôvodného raketového motora RD-170 na tekuté palivo. Po úspešnom zložení motora bude prebiehať jeho testovanie. Pre raketu Sojuz-5 pritom musí byť pripravený do roku 2021.

Rusi chcú dobíjať vesmír s najsilnejším raketovým motorom sveta

Účelom tohto silného motora bude vyniesť do vesmíru ruskú vesmírnu loď Federacija, ktorá bude dokončená v roku 2022. Vývoj novej rakety Sojuz-5 začal ešte v roku 2016, pričom projekt bol založený na rusko-ukrajinskom Zenite. Celkovo je schopný vyniesť do vesmíru náklad o hmotnosti až 17 ton, no len na nízku obežnú dráhu Zeme. V prípade geostacionárnej obežnej dráhy zvládne náklad o hmotnosti 2,5 tony.

Nenechaj si ujsť
Elon Musk ukázal budúcnosť: SpaceX za dva týždne stihlo postaviť prvý prototyp kozmickej lode

Ruský Roscosmos chce týmto počinom vytvoriť motor do Sojuzu-5, ktorý bude konkurenciou aj pre raketu Falcon 9 od SpaceX. Cena rakety Sojuz-5 sa pritom môže vyšplhať až na 60 miliónov dolárov. Týmto krokom sa však môže Rusko posunúť opäť ďalej v dobíjaní vesmíru, do ktorého bude rakety a vesmírne lode posielať najsilnejší motor sveta. S jeho prvými skúškami sa pritom môže začať už tento rok.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom