Len pred dvomi týždňami ukázal Elon Musk na svojom Twitteri prototyp kozmickej lode Starship, ktorá má v budúcnosti slúžil na prepravu ľudí, trebárs na Mars. Dnes už v Texase stojí hotová testovacia loď, ktorá síce nie je vo finálnej podobe, no na prvotné testovanie bohate postačuje.

Včerajšia fotografia zobrazuje prvú verziu lode Starship, ktorá sa už o pár týždňov dostane do reálneho testovania. Od dávnejších renderov sa príliš neodlišuje a rozdiel je hlavne na povrchu, ktorý nie je vyhladený, ale skôr skrčený. Táto verzia však nie je finálna, ale je určená len pre suborbitálne testy VTOL (vertikálne vzlety a pristátia), ktoré by sa mali uskutočniť v horizonte štyroch až ôsmich týždňov.

Len krok od finálneho štartu

V čom je teda rozdiel oproti finálnej verzie lode Starship? Predovšetkým v tom, že prototyp má len tri motory Raptor oproti siedmym, nemá okná a nie je tak vyleštený a hladký, ako ukazovali prvotné rendery. Vo finálnej verzii však pribudne ešte jedna vrstva vonkajšieho plášťa (hlavne kvôli tomu, že chladenie bude prebiehať pomocou paliva, ktoré bude obtekať loď medzi týmito dvoma vrstvami), čím sa nadobudne podoba, aká bola prvotne prezentovaná.

Ak všetko pôjde ako má, tak už v júni by sme sa mohli dočkať orbitálneho prototypu lode Starship, pričom v polovici roku 2020 sa začne s prvými misiami na Mars. To všetko je však pri ideálnych podmienkach, čo ako vieme, v realite je to vždy všetko inak a zo skúsenosti možno povedať, že Elonove časové predpovede sú veľmi, ale veľmi optimistické.

Prečítaj si tiež
Vianočný darček pre všetkých fanúšikov SpaceX: Elon Musk ukázal reálny prototyp rakety, ktorá dovezie ľudí na Mars

Na nejaké tie technické detaily si budeme musieť ešte chvíľu počkať, nakoľko zverejnené majú byť až niekedy v marci/apríli po tom, čo sa vykonajú prvé VTOL lety. Medzi tým sa objavila ďalšia správa, ktorá hovorí o prepustení až 10 % zamestnancov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP