Nemecká automobilka Mercedes vyrába jedny z najlepších, ak nie rovno najlepšie plug-in hybridy na trhu. Šéf vývoja koncernu Daimler, Markus Schäfer, na konferencii IAA v Mníchove ale oznámil, že automobilka zastavuje vývoj nových plug-in hybridných motorov, informuje Handelsblatt.

Je to obrovská škoda, Mercedes totiž ako jeden z mála vyrábal skutočne použiteľné plug-in hybridy. Napríklad dojazd takého modelu GLE čisto na elektrinu činí viac ako 80 km a 31 kWh batéria sa nabije výkonom 60 kW už do pol hodiny.

Mercedes-Benz

O tom, aký skvelý je plug-in hybrid od Mercedesu, nás toto veľké SUV presvedčilo aj tým, že zvládlo trasu z Bratislavy do Košíc bez toho, aby sa nám zapol spaľovák. To by sa nám so žiadnym iným plug-in hybridom zrejme nepodarilo.

Budúcnosť vidí v čistej elektromobilite

Schäfer na konferencii v Mníchove prezradil, že vývoj plug-in hybridných motorizácií je extrémne nákladný a zložitý. Automobilka sa chce viac sústrediť na vývoj čistých elektromobilov, v ktorých vidí budúcnosť.

Plug-in hybridy totiž boli považované iba za akýsi „medzistupeň“ pri prechode zo spaľovákov na čisté elektromobily. Niektorí motoristi tvrdia, že plug-in hybridná motorizácia je najlepšia a spája výhody oboch pohonov. Krátke trasy sa dajú jazdiť na elektrinu a za lacno, pri dlhších trasách sa zasa môžu spoľahnúť na spaľovací motor.

Dávid Igaz / FonTech

Druhá skupina vodičov naopak tvrdí, že plug-in hybrid spája nevýhody oboch pohonov a teda malý elektrický dojazd a vysoká benzínová spotreba pri vybitej batérii. Nech už je to akokoľvek, špičkové plug-in hybridy od Mercedesu budú ťažiť už iba z existujúcej motorizácie, novej sa už nedočkáme, píše Electrive.

Mercedes robí všetko naplno, skvelé plug-in hybridy tak postupne nahradzujú ešte lepšie elektromobily. Spomenúť môžeme napríklad vstupnú bránu do sveta elektrických Mercedesov, model EQA, ktorého recenziu si môžeš prečítať tu.

EQA sme dokonca vybili na úplnú nulu, kedy auto napriek tomu dokázalo prejsť ešte niekoľko kilometrov. Vrchol elektromobilty v podaní nemeckej prémiovky predstavuje Mercedes EQS, s ktorým sme mali tú česť na slovenskej premiére.

Dávid Igaz / FonTech

Na konferencii IAA v Mníchove automobilka predstavila aj ďalšie nové elekromobily, ako napríklad koncept EQG či Maybach EQS. Okrem nich sme spoznali produkčnú verziu EQE.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú