Nie každé zariadenie s Androidom je dostatočne optimalizované alebo vybavené na to, aby mohlo bez problémov fungovať s plnohodnotnou verziou systému. Preto prišiel na svet Android Go. Google túto verziu čoskoro nanúti všetkým výrobcom lacných Androidov. Zároveň tiež ukončí podporu svojich služieb pre najmenej vybavené modely, informuje fórum XDA-Developers.

Google sa snaží zlepšiť fungovanie Androidu na všetkých rôznych zariadeniach, ktoré ho využívajú. Narozdiel od konkurencie z Cupertina, Android bol stvorený ako open-source systém pre tisícky smartfónov či tabletov.

Práve to mnohokrát spôsobuje aj problémy s optimalizáciou systému. Najviac na to doplácajú lacné Android smartfóny so slabšou výbavou. Spojenie 1 GB alebo 2 GB operačnej RAM pamäte, slabého procesora a systému Android v plnej verzii nie je teda najlepším nápadom.

Google chcel tento nedostatok vyriešiť uvedením odľahčenej verzie, ktorá je od roku 2017 známa ako Android Go. Výrobcom smartfónov ju však doteraz nevnucoval. To sa ale do konca roka zmení.

Google donúti výrobcov lacných Androidov využiť odľahčený systém

Každý nový smartfón so systémom Android 10, ktorý bude mať vo výbave menej ako 2 GB RAM (vrátane), a každý model s budúcim Androidom 11 a menej ako 2 GB RAM (vrátane) bude totiž musieť bežať na odľahčenej verzii Android Go. Tieto informácie sa objavili v internom dokumente Googlu, ktorý podľa toho plánuje zaviesť striktné pravidlá pre výrobcov najlacnejších zariadení s Androidom.

Všetky nové zariadenia so slabou výbavou tak budú musieť využívať Android Go bez výnimky. Táto verzia systému bola pôvodne určená pre smartfóny s 1 GB RAM alebo menej, no onedlho ju budú musieť využívať aj modely s 2 GB RAM. S touto podmienkou zároveň pribudne využitie 64-bitového kernelu do ekosystému pre Android Go.

Nenechaj si ujsť
Ako zmeniť Android jednou appkou? Vybrali sme najlepšie tipy pre Nova Launcher

Zmena ale neplatí pre existujúce smartfóny. Keďže Google výrobcov doteraz nenútil k využitiu odľahčenej edície Androidu, mnohí z nich využili aj v tak lacných modeloch plnohodnotný systém. Ten bude fungovať aj naďalej.

Takýto prístup je však mnohokrát skôr na škodu ako na úžitok. Zariadenia so slabým hardvérom totiž s takýmto Androidom nedokážu fungovať bez problémov, spomalení a ďalších nedostatkov. V prípade nových modelov tak bude musieť výrobca pre využitie plnohodnotného systému vybaviť smartfón aspoň 3 GB operačnou RAM pamäťou, informuje Android Central.

Staré modely s 512 MB RAM už nedostanú podporu pre Služby Google

Spoločnosť sa tak chce s využitím Androidu Go zamerať aj na zlepšenie výkonu a používateľského zážitku, ktorý bude pri menej náročnej verzii systému o čosi lepší.

Google si túto zmenu vynúti už priamo v API (rozhranie pre programovanie aplikácií), v ktorom bude musieť byť odpoveď na požiadavku „ActivityManager.isLowRamDevice()“ pravdivá, teda vo svete programovania ako „true“. Okrem týchto zmien spraví Google ďalšie zásadné rozhodnutie.

Zruší totiž podporu svojich služieb známych ako GMS (Google Mobile Services) pre smartfóny s 512 MB RAM. Majitelia takýchto starých Androidov tak budú prakticky nútení ku kúpe novšieho modelu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom