V poradí tretia novela antibyrokratického zákona, ktorú dnes schválila vláda, zruší potrebu nosenia ďalších ôsmich typov potvrdení na úrady. Slovensku by tak mala ročne ušetriť vyše 18 miliónov eur, informuje TASR.

Zrušenie predkladania ďalších ôsmich typov potvrdení

Slovenská vláda dnes schválila ďalšiu novelu antibyrokratického zákona od Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu. V poradí tretí doplnok opatrení na znižovanie administratívnej záťaže využívaním informačných systémov verejnej správy má zrušiť nutnosť predkladania ôsmich typov výpisov a potvrdení.

Ide o kópie rodného, sobášneho a úmrtného listu, potvrdenie o pobyte, potvrdenie o pridelí IČO, potvrdenie, že hospodársky subjekt nie je v reštrukturalizácii, v konkurze, v likvidácii a nie je na neho vyhlásený konkurz, potvrdenie o neporušení zákazu nelegálneho zamestnávania a výpis z centrálneho registra hospodárskych zvierat.

Ušetrí nemalé peniaze

​“Občania na Slovensku za rok predložia úradom 1,5 milióna kópií rodných listov, 112-tisíc kópií sobášnych listov, 87 400 kópií úmrtných listov a podnikatelia 40-tisíc potvrdení, že hospodársky subjekt nie je v reštrukturalizácii, konkurze a ani v likvidácii.“, uviedol podpredseda vlády, Richard Raši (Smer-SD).

Zrušenie predkladania týchto potvrdení podľa neho ľuďom ušetrí viac ako 18,4 milióna eur za rok. Novela bude po terajšom schválení vládou ešte budúci rok témou rokovania nového parlamentu, pričom účinná by mala byť od 1. novembra 2020.

Zobraziť celú galériu (2)
Podpredseda vlády Richard Raši / Zdroj: ÚPVII

Prečítaj si aj
EÚ požaduje od nás vrátenie desiatok miliónov eur za predražené online kurzy. Projekt skončil absolútnym fiaskom

Prvotné opatrenia zo septembra minulého roka zrušili povinnosť dokladovania výpisov zo štyroch registrov, a v rámci druhej vlny zrušil úrad vicepremiéra aj prekladanie ďalších typov výpisov a potvrdení, medzi ktoré patrí okrem iného napríklad aj potvrdenie o návšteve školy.

Úrady si tieto dokumenty získavajú hlavne cez portál OverSi.gov.sk, alebo prostredníctvom Centrálnej správy referenčných údajov. Napriek tomu, že úroveň byrokracie na Slovensku je ešte stále oproti iným krajinám na veľmi vysokej úrovni, je skvelé vidieť, že sa veci posúvajú správnym smerom. 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú