Vo svete i na Slovensku sa rozmáhajú podvody, ktorými sa ľudia snažia oklamať testovanie a očkovanie proti koronavírusu. Certifikát o očkovaní či potvrdenie o testovaní totižto ponúkajú nelegálnou cestou aj mnohí podvodníci.

Na Slovensku sa dajú podľa reportáže televízie Markíza zakúpiť falošné výsledky Ag testov už za pár eur. V ďalších krajinách sú to zasa potvrdenia o očkovaní, ktoré sa predávajú cez darkweb, informuje Euronews.

Falošné potvrdenia zaplavili trh

Od začiatku pandémie koronavírusu sa objavilo množstvo najrôznejších podvodov, ktoré zneužívali situáciu vo svete. V temnom zákutí internetu sa dokonca predávali aj vakcíny proti koronavírusu ešte skôr, než ich dostali samotné krajiny. S postupom času sa však ponuka podvodníkov menila. Aktuálne sa zameriavajú na potvrdenia o testovaní a očkovaní vakcínami proti COVID-19.

Certifikáty o očkovaní a potvrdenia o negatívnych Ag testoch na koronavírus sa stali v mnohých krajinách sveta podmienkou. Nie je tomu tak dávno, kedy boli Ag testy vyžadované na dennej báze aj u nás na Slovensku. Dnes mnohé krajiny vyžadujú potvrdenie o očkovaní a testovaní najmä v prípade cestovateľov zo zahraničia, ktorí môžu prekročiť hranice až po predložení potrebných certifikátov.

Na Slovensku predáva falošné výsledky Ag testov

To zneužívajú aj podvodníci, ktorí chcú zarobiť predajom falošných a nelegálnych potvrdení. Televízia Markíza upozornila na prípad, v ktorom na Slovensku podvodník ponúkal predaj falošných negatívnych výsledkov Ag testov priamo na Facebooku. Za jeden falošný výsledok si pritom pýta len 5 € a záujemcov verejne vyzval, aby ho kontaktovali v súkromnej správe.

Podľa informácií TV Markíza, ktorá sa s podvodníkom skontaktovala, majú byť falošné potvrdenia o negatívnom výsledku Ag testu z rúk podvodníka výlučne v slovenčine a má sa jednať o rovnaké tlačivá, aké vydávajú MOMky. Falošným potvrdeniam nechýbajú ani pečiatky.

TASR - Martin Baumann

Predajom takýchto falošných potvrdení sa však muž dopúšťa trestného činu. Trestný činom ale nie je iba predaj takýchto nelegálnych potvrdení, ale aj ich kúpa. Pokiaľ by si teda niekto zakúpil takéto falošné potvrdenie, môže čeliť trestnému stíhaniu.

Momentálne ale nie je známe, či sa tomuto podvodu venuje aj polícia. K prípadu sa však vyjadril minister zdravotníctva, ktorý podľa televízie Markíza podvodníkovi len odporúča, aby s predajom falošných negatívnych výsledkov Ag testov okamžite prestal.

NEPREHLIADNI
Podvodníci vytvárajú falošné stránky o očkovaní. Pochybné weby číhajú aj na Slovákov

Je však otázne, akým spôsobom sa podvodník k takýmto potvrdeniam dostal. Nakoľko má ísť o vernú kópiu potvrdení z momiek aj s pečiatkami, nie je vylúčené, že sa k nevyplneným potvrdeniam dostal priamo na niektorom z odberových miest.

Z dark webu zasa prichádzajú podvodné COVID certifikáty

Ešte väčší podvod však zaznamenala talianska polícia, ktorá odhalila schému online predaja falošných certifikátov o očkovaní proti koronavírusu, spolu s falošnými certifikátmi pre cestovateľov. Tamojšia ruka zákona potvrdila, že odhalili 10 kanálov na šifrovanej službe Telegram, kde pôsobili anonymní predajcovia falošných certifikátov z dark webu, ktorí si za potvrdenia nechávajú platiť v kryptomenách.

Takéto ponuky môžu byť nelegálnou činnosťou podvodníkov, no na druhej strane aj premysleným scamom, ktorý oklame množstvo ľudí. Ceny potvrdenia o očkovaní z nelegálneho zdroja sa pritom pohybujú od 100 € až do 150 € za 1 certifikát.

Freepik (Úprava redakcie)

Potvrdenie o očkovaní a falošný COVID certifikát bol pritom dostupný nielen pre záujemcov v Európe, ale aj Spojených štátoch či na Novom Zélande.

Podľa polície prejavilo o certifikáty záujem vyše 250 000 ľudí, no len zhruba stovka z nich bola aj v kontakte s predajcami. Aj takéto prípady teda svedčia o tom, ako rýchlo sa kriminálnici dokážu adaptovať na nové podmienky počas pandémie, pričom neraz dokážu produkovať kvalitné verzie falošných potvrdení, ktoré sú takmer na nerozoznanie od originálov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP