Včera sme ťa informovali o tom, že Mark Zuckerberg a niektorí ďalší vysoko postavení manažéri Facebooku mali k dispozícii privilégium ako žiadny iný používateľ najväčšej sociálnej sieti svete. Oficiálne nepredstavená funkcia im umožnila mazať odoslané správy aj na strane prijímateľa, teraz sa však veci menia.

Facebook je momentálne pod výraznou paľbou kritiky, ktorú rozvíril škandál ohľadom spoločnosti Cambridge Analytica a zneužívania dát používateľov. Postupne prichádzajú ďalšie znepokojivé informácie ohľadom toho, ako najväčšia sociálna sieť sveta spravuje údaje ľudí, ktorí využívajú jej platformu. Len v uplynulých dňoch sa preberalo napríklad zbieranie detailných dát o hovoroch používateľov, monitorovanie všetkých konverzácií, či teraz privilegované mazanie správ. Práve k poslednému odhaleniu sa teraz vyjadril hovorca Facebooku:

„Funkciu [mazania správ] sme niekoľkokrát preberali. Ľudia používajúci našu funkciu tajnej správy v Messengeri už majú možnosť nastaviť časovač – ktorý po určitom čase automaticky vymaže odoslané správy. Teraz však pracujeme na rozšírenej funkcionalite odstraňovania správ, no môže to chvíľu trvať. Kým ale nebude táto funkcia pripravená, už nebudeme vymazávať žiadne správy vedúcich pracovníkov. Mali sme to urobiť skôr – a je nám ľúto, že sme to neurobili.“

Z daného vyjadrenia je jasné, že nielen vedúci pracovníci Facebooku, ale aj ostatní používatelia dostanú možnosť vymazať odoslané správy. Kedy však takáto funkcia príde a ako presne bude fungovať si musíme počkať.

Naštrbená dôvera

Odhalenie privilegovania vedúcich pracovníkov Facebooku priniesol portál TechCrunch, pričom kritika sa valí najmä na spôsob, akým sociálna sieť danú funkciu využívala. Zatajovanie takéhoto konania a nedostatok informácií pre používateľov sú pritom hlavným znakom aj niekoľkých ďalších incidentov Facebooku, ktoré naštrbujú dôveru ľudí v slobodnú a bezpečnú platformu. Spoločnosť opäť len reagovala na odhalenie novinárov, ospravedlnila sa a sľúbila nápravu, bude to ale stačiť?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom