Posledná kauza s únikom osobných údajov miliónov používateľov rozpútala vlnu kritiky na adresu najväčšej sociálnej siete sveta. Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosť Marka Zuckerberga pchá nos do súkromia jej používateľov, o čom svedčí aj najnovšie odhalenie. Facebook popri všetkých údajoch ukladal na svojich serveroch aj detailné záznamy o volaniach, prichádzajúcich, ale aj zmeškaných hovoroch a kontaktoch.

Facebook už dávno nie je iba nevinnou sociálnou sieťou vytvorenou za účelom spoznávania nových ľudí a komunikácie s priateľmi. Pravdou je, že sa za tie roky jeho existencie veľa zmenilo a spoločnosť začala zasahovať aj tam, kde by vôbec nemala, a tým je súkromie používateľov. Len nedávno na svetlo sveta vyplávali informácie o úniku miliónov údajov používateľov na Facebooku. Tie boli získané v „nevinnom“ teste, ktorý mal odhaliť osobnosť človeka.

Facebook zhromažďoval aj údaje o volaniach a kontaktoch

Zasahovanie do súkromia ale ani tu neskončilo. Mark Zuckerberg sa už síce verejnosti ospravedlnil a prisľúbil nápravu. Popritom ale zrejme zabudol spomenúť, že jeho sociálna sieť taktiež zhromažďovala podrobné informácie o histórii volaní používateľov Android smartfónov. Na tento problém narazil používateľ z Nového Zélandu, keď sa snažil nájsť údaje o svojich kontaktoch. Miesto toho našiel 2-ročný záznam o svojich prichádzajúcich, odchádzajúcich, ale aj zmeškaných hovoroch. K týmto dátam sa pridávali aj informácie o mieste, čase a počte volaní.

Hovorca spoločnosti sa však k tejto téme vyjadril, že je normálne, aby sociálna sieť zbierala takéto údaje o volaniach, alebo aj správach. Týmto spôsobom má byť pre používateľov v budúcnosti jednoduchšie kontaktovať ľudí, s ktorými už komunikovali v minulosti. Navyše je povolenie pre prístup aplikácie Facebooku ku kontaktom, správam a ďalším údajom individuálne. Používateľ tak po spustení musí sám povoliť spoločnosti prístup k týmto informáciám a tá túto možnosť bez váhania využila. Podľa posledných správ sa malo takéto zasahovanie do súkromia používateľov skončiť ešte koncom minulého roka.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot/Facebook

Nenechaj si ujsť
Spoluzakladateľ WhatsApp dáva jasný odkaz ostatným: Je čas zmazať si Facebook

To však nemení nič na fakte, že Facebook disponuje veľkým množstvom citlivých údajov o každom registrovanom členovi. Používatelia tejto sociálnej siete si však môžu tieto dáta pozrieť v súhrne, ktorý stiahnu priamo v aplikácii. Po otvorení záložky Nastavenia majú možnosť „Stiahnuť kópiu svojich údajov z Facebooku“.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot/Facebook

Táto akcia však môže chvíľu trvať, no každý bude informovaný o dokončení archivácie dát e-mailom. Posledné obdobie teda odhaľuje, ako veľmi zasahuje na pohľad obyčajná sociálna sieť do našich životov. Naďalej však ostáva otázne, kedy sa podľa Zuckerberga udejú veľké zmeny, ktoré opäť používateľom vrátia skutočné súkromie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú