Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ak si túžil niekedy vymazať správu v konverzácii na Facebooku, zistil si, že je tak možné spraviť len na tvojej strane. Prijímateľ správy ju totiž aj po tomto kroku stále uvidí. Na povrch však prenikli informácie, že niektorí „neobyčajní“ používatelia predsa len dostali možnosť zmazať správy úplne.

Facebookom otriasajú v poslednej dobe nepríjemné škandály. Len nedávno bolo odhalené, že unikli osobné informácie viac ako 87 miliónov používateľov. Teraz prichádza informácia, že Facebook vymazal správy odoslané Markom Zuckerbergom na Messengeri. Tento krok giganta v oblasti sociálnych sietí je prinajmenšom podozrivý. Takéto konanie potvrdilo hneď niekoľko zdrojov a priamych účastníkov konverzácií pre portál TechCrunch.

Ochrana komunikácie vedúcich pracovníkov?

Priznanie vymazania správ prišlo už aj od samotného hovorcu spoločnosti: „Po tom, ako boli e-maily spoločnosti Sony Pictures v roku 2014 napadnuté sme urobili niekoľko zmien, aby sme ochránili komunikáciu našich vedúcich pracovníkov. Tie zahŕňali aj obmedzenie doby uchovávania Markových správ v Messengeri. Urobili sme to v plnom súlade s našimi právnymi povinnosťami o uchovávaní správ.“ Staré správy na Facebooku odoslané Zuckerbergom jednoducho zmizli v niektorých existujúcich vláknach.

Odstránenie správ prebehlo v tichosti

Správy od Zuckerberga už dokonca nenájdeme ani v kópii pre stiahnutie svojich údajov z Facebooku. Avšak, najnovšie správy od Zuckerberga údajne zostali v doručených poštách niektorých používateľov a zdá sa, že spoločnosť taktiež nevymazala všetky staršie správy od Zuckerberga, spred roku 2014. Facebook takéto odstránenie správ nikdy neavizoval a jednoducho ich v tichosti odstránil z doručenej pošty príjemcov. O takomto kroku neboli informovaní ani priami účastníci konverzácií.

Niektorí môžu, iní nie

Najhoršie na tom všetkom je to, že obyčajný používateľ možnosť odstránenia správ aj z prijatej pošty ostatných používateľov nemá. Jednoducho, čo raz dáš na Facebook, zostane tam naveky. Takéto privilégium má zdá sa len CEO spoločnosti a jeho manažéri, pričom na odstránenie ich správ boli aplikované špeciálne procesy. Tento ťah Facebooku vyzerá tak, ako by sa snažil pred verejnosťou skryť potencionálne „nevyhovujúcu“ komunikáciu, hoci sa spoločnosť tvári, že je všetko s kostolným poriadkom. Len v posledných dňoch sa pritom do širšieho povedomia dostala aj ďalšia kontroverzná informácia, že Facebook monitoruje všetky konverzácie používateľov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú