Konverzácie používateľov na najväčšej sociálnej sieti sveta podliehajú kontrole automatizovaným nástrojom, ktorého využitie má predchádzať napríklad šíreniu nelegálnych materiálov či poplašných správ. Skutočnosť pritom odhalil samotný šéf Facebooku v jednom z rozhovorov.

Približne pred týždňom portál Vox zverejnil rozhovor s Markom Zuckerbergom, v ktorom okrem iného zaznela informácia o zásahu spoločnosti počas nedávneho etnického konfliktu v Mjanmarsku. Šéf Facebooku priznal, že v Messengeri detegovali snahu niektorých používateľov o rozoslanie zavádzajúcej správy, ktorá mohla spôsobiť zvýšenie napätia na oboch stranách konfliktu. Zuckerberg povedal, že ich systémy „zistili o čo ide“ a následne spoločnosť dané správy zablokovala. Toto vyjadrenie však vzbudilo rozruch a množili sa otázky, akým spôsobom vlastne Facebook zakročil.

Zobraziť celú galériu (0)
Mark Zuckerberg / Facebook

Agentúra Bloomberg teraz priniesla potvrdenie od samotnej spoločnosti, že na monitorovanie konverzácií používateľov využíva automatizované nástroje. Tie majú vyhodnocovať, či daná správa neporušuje pravidlá, čo môže znamenať napríklad šírenie vírusov či detskej pornografie. Hovorca spoločnosti ako príklad uviedol automatické skenovanie zasielaných obrázkov a odkazov, práve voči vyššie spomínaným hrozbám.

„Súkromie je pre nás priorita.“ Naozaj?

V Messengeri teda podliehajú skenom všetky konverzácie používateľov, ktorí nemajú zapnuté end-to-end šifrovanie. To nie je v aplikácia povolené automaticky a je potrebné ho nastaviť. Facebook celú činnosť obhajuje tvrdením, že súkromie používateľov je stále prioritou, no snaží sa o ochranu komunity. Poukazuje na to, že monitorovanie správ prebieha automaticky a človek zasahuje až v prípade detekcie porušenia pravidiel. Údaje z takéhoto monitorovania zároveň nie sú použité na reklamné účely.

Tieto informácie ale opäť pôsobia mimoriadne kontroverzne najmä s ohľadom na súčasnú situáciu okolo incidentu spoločnosti Cambridge Analytica a Facebooku. Najväčšia sociálna sieť dnes v súvislosti s týmito udalosťami avizovala zmenu niektorých nastavení a priniesli sme ich v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom